• شنبه 25 مرداد 1399
  • 01:10

تامین روشنایی و نورپردازی مسجد جامع ارومیه

تامین روشنایی و نورپردازی مسجد جامع ارومیه

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی از تامین روشنایی و نور پردازی مسجد جامع ارومیه خبر داد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی، جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی این استان با اعلام این خبر اظهار کرد: «مسجد جامع یکی از آثار کهن و قدیمی ارومیه است که برای بازدید علاقه‌مندان به ویژه گردشگران تابستانی آماده شده است.»

او با اشاره به مجاورت مسجد با بازار تاریخی ارومیه ادامه داد: «بازگشایی شبستان مسجد موجب شده تا بازاریان و سایر کسبه بتوانند از در حیاط مسجد که به سمت بازار است وارد شبستان شده و فریضه دینی خود را به جای آورند.»

جباری افزود: «علاوه بر عملیات مرمت و احیا، تامین روشنایی و نورپردازی مسجد جامع ارومیه، اقدام به استقرار یک نفر از راهنمایان گردشگری در محل مسجد کرده ایم تا در طول تابستان و ایام مسافرت مسافران، گردشگران داخلی و خارجی را با تاریخ این مسجد به عنوان یک اثر تاریخی و مذهبی آذربایجان غربی آشنا سازند.»

مسجد جامع یکی از آثار کهن و قدیمی شهر تاریخی ارومیه است و در خیابان اقبال قرار دارد. این مسجد در میان بازار قدیمی شهر واقع شده و یکی از ارکان اصلی بافت قدیمی شهر است.

برخی از محققان معتقدند این بنا ابتدا آتشکده بود و بعد از تسلط مسلمانان ویران شد و سپس در قرن هفتم هجری قمری بر روی آن مسجدی ساخته شد به اعتقاد این گروه از محققان سبک تزیینات، گچ بری ها، ستون بندی ها و طاق های مسجد عینا شبیه به سبک معماری سلجوقیان است.

تاریخ تجدید بنای این مسجد معلوم نیست اما محراب آن در تاریخ ۶۷۶ هجری قمری ساخته شده است. این مسجد به همراه سایر اجزای بافت قدیمی شهر بویژه بازار و راسته های آن بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. مسجد جامع با دو در ورودی که از صحن بزرگ آن منشعب می شود، به بازار راه دارد.

مهدی ارجمند امتیاز به خبر :