• دوشنبه 05 خرداد 1399
  • 12:15

پایان کار دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در ارومیه

پایان کار دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در ارومیه

دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی که به‌‌‌مدت چهار روز در ارومیه در برگزارشده بود، روز سه‌شنبه 29 مردادماه 98 به کار خود پایان داد.

امسال در جشنواره ملی گردشگری آذربایجان غربی، گروه‌های فرهنگی، هنری، فعالین گردشگری وادارات کل ۱۷ استان کشور حضور داشتند و در دو بخش نمایشگاهی و اجرایی مراسم، به معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها و معرفی استان‌های خود پرداختند.

در نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی نیز هنرمندان ۳۰ استان کشور آخرین تولیدات و محصولات خود را در معرض فروش قرار دادند.

در این دوره از نمایشگاه 100 نفر از هنرمندان و تولیدگران صنایع‌دستی کشور شرکت کرده و طیف متنوعی از انواع رشته‌های صنایع‌دستی از رشته‌ها و تولیدات مربوط به چوب گرفته تا انواع محصولات هنری و تولیدی ازجمله شیشه‌گری، فلزکاری، رودوزی، چرم، گلیم،  وسایل تزئینی و ... را ارائه کردند.

از آنجا که این محصولات به‌صورت مستقیم از تولیدکننده به دست مصرف‌کننده می‌رسید و از قیمت مناسب برخوردار بود لذا با استقبال خوبی از سوی بازدیدکنندگان روبه‌رو شد.

مسئولان با حضور در این دوره از برگزاری جشنواره ملی گردشگری و نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی از آن حمایت کردند. رحمت اله رئوف مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات میراث‌فرهنگی پریسا علیلو مدیرکل امور بانوان استانداری آذربایجان غربی و جلیل جباری مدیرکل میراث‌فرهنگی استان ازجمله آن‌ها بودند.

حرکت به سمت گردشگری اقتصادی

رحمت اله رئوف مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات میراث‌فرهنگی کشور با حضور در دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی آذربایجان غربی از حمایت مردم آذربایجان غربی قدردانی کرد و گفت: «باید مردم کشور از صنایع‌دستی که تولید ملی است، حمایت کنند.»

او دومین جشنواره ملی گردشگری را رساندن پیام فرهنگی به جهانیان عنوان کرد و گفت: «هدف نظام جمهوری اسلامی ایران درآمدزایی گردشگری است و باید به سمت گردشگری اقتصادی پیش برویم.»

رئوف برگزاری جشنواره‌ها را از زیرساخت‌های ایجاد رونق گردشگری عنوان کرد و افزود: «باید به میراث‌فرهنگی شهر و روستا توجه کنیم و با برگزاری جشنواره‌های فرهنگی آن‌ها را معرفی کنیم.»

او بابیان این‌که در سال رونق تولید باید با استقبال از جشنواره‌های صنایع‌دستی از تولیدات بومی و محلی حمایت کنیم، گفت: «سازمان در امر آموزش تولیدات صنایع‌دستی پیش‌قدم شده و کارهای اساسی انجام داده است.»

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات میراث‌فرهنگی کشور، مردم را به آموزش فرزندان خود برای حمایت و محافظت از میراث‌فرهنگی فراخواند و گفت: «فرزندانمان باید از همان دوران کودکی این امر را فراگیرند.»

ثبت 20 هزار بازدید از نمایشگاه و جشنواره ارومیه

جلیل جباری مدیرکل میراث‌فرهنگی استان آذربایجان غربی در مراسم اختتامیه گفت:  «بیش از ۲۰ هزار بازدید از دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی ارومیه ثبت‌شده است.»

او در مصاحبه با برنامه اولدوز، بابیان این‌که جشنواره ملی گردشگری در حال تبدیل‌شدن به یکی از برندهای جشنواره‌ای کشور در حوزه گردشگری است، گفت: «امسال بیش از سه الی چهار هزار نفر در روز، از دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی بازدید کردند. «

جباری به اجرای آیین‌های سنتی، موسیقی و رقص‌های محلی از 17 استان کشور در دومین جشنواره ملی گردشگری اشاره کرد و ادامه داد: «حضور گروه‌های مختلف از اقوام کشور نیز در جشنواره امسال رشد قابل‌توجهی داشت».

او افزود: «ظرفیت‌های استان آذربایجان غربی به‌مراتب بالاتر است و باید در معرفی این ظرفیت‌ها همه تلاش کنند.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان آذربایجان غربی عنوان کرد: «از تمام  مردم عزیز و حتی مسافرانی که از استان‌های مختلف به استان آذربایجان غربی سفر می‌کنند، تقاضا داریم سفر خود را به این استان در ایام برگزاری جشنواره‌ها برنامه‌ریزی کنند.»

جباری بابیان این‌که حضور گسترده مردم و غرفه داران موجب دلگرمی است، گفت: «از همه مردم برای حمایت و استقبال پرشور از این جشنواره ملی تقدیر و تشکر می‌کنم.»

اجرای ساز سنتی عشایر در جشنواره ملی گردشگری

اجرای ساز سنتی تولوم که مخصوص عشایر شمال استان آذربایجان غربی است موردتوجه و استقبال بازدیدکنندگان جشنواره ملی گردشگری قرار گرفت.

یکی از ویژگی‌های بازر دومین جشنواره ملی گردشگری آذربایجان غربی، اجرای آئین‌ها و ساز و نواهای بومی اقوام مختلف کشور بود.

در چهارمین روز از جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی آذربایجان غربی یکی از سازهای بومی مخصوص عشایر شمال استان آذربایجان غربی با عنوان «تولوم» اجرا شد. تولوم یک ساز بادی است که از پوست کامل بز تهیه می‌شود. این ساز از قدمت طولانی برخوردر است و در مناسبت‌های غم و شادی عشایر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اجرای این ساز به همراه لباس بومی نوازندگان و مجریان آن در فضاهای نمایشگاهی جشنواره ملی گردشگری ارومیه برای بازدیدکنندگان تازگی داشت و موردتوجه و تشویق آنان قرار گرفت.

در روز پایانی جشنواره همچون روزهای قبل از آن برنامه‌های فرهنگی متنوعی از سوی استان‌های شرکت‌کننده، اجرا شد.

غرفه‌های صنایع‌دستی و سیاه‌چادرهای عشایر نیز با ازدحام بازدیدکنندگان روبرو شدند.

در پایان جشنواره، از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی برای قدردانی از حضور و مشارکت نهادها و غرفه دارها، لوح سپاس و یادبود صادر شد.

دومین جشنواره ملی گردشگری و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی آش از 26 لغایت 29 مردادماه در محل نمایشگاه‌های دائمی  پارک جنگلی ارومیه برگزار شد.

قنبری امتیاز به خبر :