• دوشنبه 13 مرداد 1399
  • 20:01

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خبر داد

احیای مکاتب هنری تبریز در مجموعه تاریخی باغ کمال

احیای مکاتب هنری تبریز در مجموعه تاریخی باغ کمال

مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در باغ کمال، از احیای مکاتب هنری تبریز در این مجموعه ارزشمند تاریخی خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به این‌که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای باغ کمال تبریز، شاهد رونق فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی در این مجموعه خواهیم بود، گفت: با همکاری مشترک اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان و شهرداری تبریز عملیات بهسازی مجموعه باغ کمال آغازشده است که با اتمام این مرحله و بهسازی فضای کالبدی، تعیین کاربری متناسب با هویت و اصالت این مجموعه تاریخی با واگذاری به بخش خصوصی دارای صلاحیت در حوزه‌های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی انجام می‌گیرد.

او با اشاره به این‌که هدف اصلی از تغییر کاربری مجموعه باغ کمال تبریز احیای مکاتب هنری تبریز است، اظهار داشت: «جلسات متعددی با دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط ازجمله فرهنگ و ارشاد اسلامی و صاحب‌نظران حوزه‌های فرهنگی و هنری برگزار و مقررشده است تا با حضور استادان و فعالان بخش‌های مختلف در قالب تشکل‌های مردم‌نهاد، مکاتب تبریز ازجمله معماری، فرش، نگارگری، نقاشی، موسیقی، خط و ... بازشناسی و احیا شود.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی با تأکید بر سرفصل‌های تکلیفی سند تقویت هویت فرهنگی استان، ادامه داد: «وجود عناوینی همچون راه‌اندازی دارالفنون، مکاتب تبریز و تدوین دانشنامه ربع رشیدی در تکالیف این اداره‌کل اهمیت پرداختن به جنبه‌های علمی، فرهنگی و هنری آذربایجان و تبریز را در مجموعه باغ کمال بیش‌ازپیش جلوه‌گر می‌سازد. در همین راستا با بازآفرینی این مجموعه، شاهد برگزاری مدون برنامه‌های آموزشی و پژوهشی، رویدادهای فرهنگی و آئینی و دوره‌های تخصصی صنایع‌دستی و هنری خواهیم بود.»

امتیاز به خبر :