• دوشنبه 12 خرداد 1399
  • 23:58

ثبت دریاچه«گواب»در فهرست میراث ملی کشور

ثبت دریاچه«گواب»در فهرست میراث ملی کشور

دریاچه طبیعی «گواب» در شهرستان خوسف خراسان جنوبی به فهرست میراث ملی کشور اضافه شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان بابیان این‌که ثبت گواب درهایش میراث طبیعی کشوررقم خورد، گفت: «دریاچه طبیعی گواب در شهرستان خوسف و در فاصله 25 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.»

او افزود: «در ضلع شمالی گواب بافت تاریخی با بناهایی از دوران تیموری تا عصر حاضر قرار دارد، بناهایی که از خشت و گل و مصالح بومی است. بخشی از این بافت تاریخی در اثر بالا آمدن آب دریاچه تخریب‌شده است. کف دریاچه و اطراف آن دارای بستر سنگی است و این حالت مانع از نفوذ سریع آب به زمین شده است. آب‌های جاری و سیلاب‌های فصلی از اطراف، به سمت گواب سرازیر می‌شوند و آب‌های مازاد به رودخانه شاهرود می‌ریزند. ضلع جنوبی و جنوب شرقی دریاچه در مسیر رشته‌کوه‌های کال جنگال قرار دارند. از جاذبه‌های دریاچه گواب، جزایر و صخره‌های طبیعی است.»

ملکوتی بیان کرد: «از شرایط منحصربه‌فرد گواب، واقع‌شدن آن در مجاورت مزارع و بافت تاریخی و نزدیکی به آرامگاه ابن حسام است. آبگیری گواب پس از حدود 20 سال به دلیل بارندگی‌های بهاری امسال باعث مهاجرت پرندگان مهاجر به این دریاچه شد. پرستو، چوب‌پا و لک‌لک از پرندگان مهاجر این دریاچه هستند.»

او افزود: «پرنده‌نگری، قایق‌سواری و کپرهای بومی منطقه از جاذبه‌های گردشگری اطراف این دریاچه به شمار می‌رود.»

محمدزاده امتیاز به خبر :