• ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399
  • 03:58

*سید احمد برآبادی

مراسم عزاداری امام حسین (ع) در حسینیه «کربلایی غلامرضا کبابی» شهر بیرجند

مراسم عزاداری امام حسین (ع) در حسینیه «کربلایی غلامرضا کبابی» شهر بیرجند

در زمان قدیم برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در خانه‌هایی بود که توسط مالکین وقف می‌شد.به این خانه ها «حسینیه» گفته می‌شد. یکی از این حسینیه‌ها خانه کربلایی غلامرضا کبابی از افراد مشهور شهر بیرجند بودکه در محله خیرآباد و نزدیکی «مصلی» قرار داشت.پس از وقف خانه هرساله از روز 3 محرم تا 12 محرم جلسات عزاداری و روضه‌خوانی برگزار می شد. اکنون به همان روال قدیم و با همان شیوه توسط بانیان و وابستگان مرحوم، این مجالس به همان سبک و سیاق قدیم برگزار می‌شود.

بر اساس مستندات شفاهی و تاریخی قدمت این مراسم بیش از 100 سال هست.در روز اول محرم همه بانیان با همکاری هم برای آماده‌سازی حسینیه اقدام به مراسم چادر پوشان حسینیه می‌کنند.واقف (کربلایی غلامرضا کبابی) بعدازاینکه حسینیه را توسعه داد چادری بزرگ از جنس کنف به‌اندازه سقف حیاط خریداری کرد. آن‌ها بر این باورند که قصد و نیت واقف این بوده که این چادر سایه بانی برای واقفین و همچنین دست‌اندرکاران مراسم حسینیه در آن دنیا باشد. موقع نصب چادر چاووشی می‌خوانند و مداحی و سینه‌زنی دوره را انجام می‌دهند و در پایان برای افرادی که در قید حیات نیستند، فاتحه می‌خوانند.

در روز دوم محرم مراسم سیاه پوشان حسینیه و نصب پرده نقاشی شده قلمکار واقعه عاشورا و علم بندان این حسینیه انجام می‌شود و منبر چوبی که قدمت آن به سال‌ها پیش‌برمی گردد را در جای خودش گذاشته و رومنبری (که پارچه‌ای سیاه‌رنگ است و اطرافش اشعار و نوشته‌های پرمحتوا نوشته‌شده) را روی منبر می‌اندازند.

 

*مسئول حوزه پژوهش اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی

برچسب ها : خراسان جنوبی, محرم
قنبری امتیاز به خبر :