• جمعه 09 خرداد 1399
  • 12:06

معاون میراث فرهنگی استان قزوین:

آسیبی به بنای اصلی بقعه تاریخی «امامزاده ولی» وارد نشده است

آسیبی به بنای اصلی بقعه تاریخی «امامزاده ولی»  وارد نشده است

به‌منظور سامان‌دهی و گسترش شبستان جدیدالاحداث بقعه تاریخی امامزاده ولی ضیاءآباد، ساختمان الحاقی مجاور آن تخریب شده و هیچ‌گونه آسیبی به بنای اصلی امامزاده وارد نشده است.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی قزوین، امیر ارجمند معاون میراث‌فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت: «امامزاده ولی ضیاءآباد تاکستان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی، مذهبی مربوط به دوره ایلخانی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و حفاظت و نگهداری از این اثر ارزشمند از اولویت‌های ماست.»

او با اشاره به آغاز پروژه ساماندهی و بهسازی شبستان جدیدالاحداث الحاقی به بنای اصلی امامزاده اظهار داشت: «در پی درخواست اداره‌کل اوقاف و هیأت امنای امامزاده ولی، مبنی بر ساماندهی و نوسازی شبستان کوچک الحاقی در مجاورت بنای اصلی امامزاده و با توجه به وضعیت سازه‌ای و ناپایدار آن، موضوع توسط تیم کارشناسی اداره‌کل میراث فرهنگی استان بررسی و مجوز ساماندهی و توسعه بنای خشت و گلی جدیدالاحداث الحاقی به بقعه اصلی که در دهه 70 به‌عنوان شبستان احداث‌شده بود، صادر شد.»

ارجمند افزود: «پروژه ساماندهی شبستان بنای مذکور تا زمان ارائه گزارش واحد باستان‌شناسی اداره‌کل متوقف شد و کتیبه تاریخی که در این بنا وجود داشت بعد از بازسازی در آن محل نصب و یا برای نگهداری به موزه مردم‌شناسی تاکستان منتقل خواهد شد.»

بنای تاریخی امامزاده ولی در تاریخ 25/11/78 با شماره 2621 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا بر روی صفه طبیعی سنگی نسبتاً کوتاهی قرار دارد. ازاره بنا با قطعه‌سنگ‌های قهوه‌ای در دو ردیف تا ارتفاع 10/1 متر ساخته‌شده و بقیه را با آجرهای ساده بالابرده در سه دیواره بیرونی آن طاق‌نماهایی به وجود آورده‌اند.

بر روی مکعب مزبور گنبد بنا قرارگرفته که در قسمت پایین به‌صورت استوانه‌ای یا ارتفاع 30/2 متر است و پس از قطار بندی ساده‌ای که به کمک دو رج آجر ایجادشده بخش اصلی گنبد شکل‌گرفته است. این بنا از آثار دوره ایلخانی است و او را از احفاد امام موس کاظم (ع) می‌دانند.

برچسب ها : مرمت, قزوین, امامزاده
مهدی ارجمند امتیاز به خبر :