• چهارشنبه 07 خرداد 1399
  • 07:16

برگزاری سینه زنی کمر به کمر رامیانی‌ها در عاشورای حسینی

برگزاری سینه زنی کمر به کمر رامیانی‌ها در عاشورای حسینی

هم‌زمان با عاشورای حسینی مراسم سنتی و قدیمی عزاداری کمر به کمر مردم شهرستان رامیان در سوگ سالار شهیدان برگزار شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان گلستان، آئین سنتی عزاداری کمر به کمر رامیانی هم‌زمان با عاشورای حسینی در میدان امام علی (ع) این شهر برگزار شد، در رسمی دیرینه دسته‌های عزاداری رامیان هرسال در روز عاشورا کفن‌پوشان از میدان مرکزی به سمت میدان امام علی (ع) حرکت کردند و در این مکان با تشکیل حلقه‌های بزرگ، کمر به کمر یکدیگر سینه زدند.

 

امسال هم عزاداران حسینی در میدان امام علی (ع) این شهر حلقه زدند و با آئین سنتی در رثای امام حسین (ع) ویارانش عزاداری کردند.

 

هرساله در روز دهم ماه محرم مراسم‌های مذهبی در قالب دسته‌های عزاداری که هر یک متعلق به طایفه‌ای است از میدان مرکزی رامیان به سمت میدان امام علی (ع) حرکت کرده و در این مکان به سینه‌زنی کمر به کمر می‌پردازند.

هر طایفه به ترتیب به این جمع پیوسته و به دور دایره، سینه‌زنان بزرگ‌تر شده تا اینکه در نقطه‌ای به هم متصل و به شکل حلقه‌ای کامل درمی‌آید.

در مراسم سینه‌زنی، عزاداران در اطاعت از ولی امرشان کفن‌های سفید و سبز بر تن می‌کنند. این مراسم در صبح روز عاشورا به همراه سایر مراسم‌ها ازجمله نخل گردانی، بیادکجاوه و نخل حضرت زینب (س)، علم‌گردانی نمادی از علم‌دار دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع)، اسب سفید به یاد ذوالجناح امام حسین (ع) و نوحه‌خوانی در جلوی دسته‌ها، با فریاد«روز عاشوراست امروز، کربلا غوغاست امروز» برگزار می‌شود.

این مراسم با عنوان مراسم سینه‌زنی کمر به کمر رامیان به شماره 1157 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

زهرا عقلمند امتیاز به خبر :