• ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399
  • 02:07

بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور در شوش اجرا شد

بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور در شوش اجرا شد

بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور هم‌زمان با عاشورای حسینی در شهرستان شوش برگزار شد.

به‌گزارش میراث آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان، شهر شوش به‌عنوان کانون عزاداران و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، محل برگزاری بزرگ‌ترین تعزیه و شبیه‌خوانی کشور است.

در این آئین واقعه کربلا به‌صورت تعزیه و شبیه‌خوانی با حضور هزاران نفر از عزاداران و سوگواران حسینی از نقاط مختلف استان خوزستان و دیگر استان‌های کشور به تصویر کشیده شد.

این آئین که از سابقه 100 ساله برخوردار است و در میراث ملی کشور نیز ثبت‌شده در روز عاشورا اجرا می‌شود.

در این آیین باشکوه، تعزیه‌خوانان در قالب اشعار فصیح فارسی و عربی به بیان وقایع عاشورای سال 61 هجری می پردازند.

ریشه و تاریخ شبیه‌خوانی «بیت چریم» در شهر حر از توابع شهرستان شوش به بیش از دو قرن می‌رسد، تعزیه ملی بزرگ شهر شوش نیز که در نوع خود بزرگ‌ترین تعزیه میدانی در سطح کشور به شمار می‌رود، امسال 112 ساله شد.

تعزیه‌خوانی در شهر شوش از سال 1285 (ه ش) با تعداد دو نفر در نقش‌های امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) به‌صورت صامت و بدون کلام شروع شد، دو نفر از اهالی شوش در بین عزاداران محرم با پوشیدن لباس رزم تعزیه در میان عزاداران حاضر می‌شدند و عزاداری با مداحی و سینه‌زنی برگزار می‌شد کم‌کم تعزیه از حالت صامت خارج شد و اشعاری در بین نقش‌ها ردوبدل شد.

با آمدن باستان شناسان و گروهای حفاری آثار باستانی در کاخ آپادانا، بسیاری از کارگران همراه با مردم شوش در حرم دانیال نبی (ع) عزاداری می‌کردند و نسخه‌های (دیالوگ) تعزیه نیز نوشته شد البته انحرافات و خرافاتی هم در اشعار بود که بعد از انقلاب این موضوع موردتوجه قرار گرفت و باراهنمایی شهید «حسن دانش» امام‌جمعه وقت شوش اشعاری که در شأن امام حسین (ع) نبود حذف و اشعاری توسط «حاج محمدعلی محول» سروده شد که بعدها همان اشعار به همت «علیرضا یا حسن» تجدیدنظر شد و نسخه‌های امروزی تدوین شد.

حدود 700 نفر در اجرای تعزیه همکاری دارند البته با توجه به متغیر بودن تعداد سیاهی‌لشکر، اسب‌سواران و برخی عوامل دیگر می‌توان گفت گاهی بیش از 700 نفر درزمینهٔ اجرای تعزیه فعالیت دارند.

برچسب ها : خوزستان, شوش, محرم, تعزیه
قنبری امتیاز به خبر :