• پنجشنبه 23 مرداد 1399
  • 10:54

از ابتدای سال جاری

6هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری چایپاره بازدید كردند

6هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری چایپاره بازدید كردند

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی چایپاره گفت: « شش هزار گردشگر امسال از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان بازدید کرده‌اند.»

به‌گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی، غلام شیرزاده با اعلام این خبر افزود: «در فصل بهار چایپاره پذیرای بیشترین تعداد گردشگر از اماکن گردشگری و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بود و تابستان امسال با حضور 1800 نفر، رشد 15 درصدی گردشگر در این شهرستان به ثبت رسید.»

او بیان کرد: «در سال جاری اکثر گردشگران ورودی به چایپاره از استان‌های تهران، البرز، یزد، اردبیل، آذربایجان شرقی و کردستان به این شهرستان سفر کردند و از طریق خوی، ماکو و جلفا به این منطقه آمدند.»

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی چایپاره با اشاره به این‌که چایپاره از شهرستان‌های پرجاذبه و دیدنی استان است، افزود: « قلعه بسطام، تفرجگاه شیخ بلاغی در روستای چورس و چشمه کشور سو در روستای قورول سفلی ازجمله جاذبه‌های گردشگری پربازدید این شهرستان است.»

او وجود ۲۷ اثر ثبت ملی را نشان از ظرفیت گردشگری این شهرستان دانست و گفت: «راه‌اندازی واحد بوم‌گردی در روستای بسطام در دستور کار قرار دارد. راه‌اندازی این واحدها در روستای تیرکندی، هفت کیلومتری چایپاره نیز در دست اقدام است.»

چایپاره به دلیل موقعیت خاص آب و هوایی و خاک مرغوب از سکونتگاه‌های اولیه و تمدن ساز بشری بوده و آثار این سکونت همچنان در این منطقه قابل‌رؤیت است.

قلعه اورارتویی بسطام با داشتن تاریخ دو هزار و ۸۰۰ ساله یکی از این سکونتگاه‌ها و آثار فاخر بشری محسوب می‌شود، این قلعه تاریخی در بالای یک کوه سخت که قسمت جنوب آن کاملاً دست‌نیافتنی بوده و قسمت شمالی آن با استفاده از سنگ‌چین‌های بزرگ استحکام یافته، ساخته‌شده است.

روستای تاریخی و زیبای«چورس» با قدمتی هشت‌هزارساله هم از توابع این شهرستان است. آبادی پررمزورازی که چندی پیش باستان شناسان ایرانی و اتریشی در کاوش‌های تپه «آناقیزلی» این روستا به آثار مربوط به سکونت انسان در دوره نوسنگی دست یافتند.

«مسجد قرمز» و «بوزخانه» نیز ازجمله آثار فاخر این روستا به شمار می‌رود که میعادگاه دوستداران فرهنگ و تاریخ آن است. مسجد قرمز این روستا با ۴۵۰ مترمربع زیربنا و داشتن چهارستون سنگی یکپارچه و ۹ گنبد آجری از بناهای مهم مربوط به دوره صفویه است.پل «دوقوز گوزکسیان» نیز بر روی رودخانه آغ‌چای و در امتداد جاده ابریشم قرار دارد و بنای موجود آن در اواخر دوره قاجار بر روی پایه‌های یک پل قدیمی مربوط به دوره ساسانی ساخته شد.

مهدی ارجمند امتیاز به خبر :