• ﺳﻪشنبه 21 مرداد 1399
  • 11:21

بازدید استادان شرق‌شناس روس از موزه سینما

بازدید استادان شرق‌شناس روس از موزه سینما

جمعی از استادان شرق‌شناس روس که برای همکاری و حضور در فعالیت‌های فرهنگی به ایران سفر کرده‌اند از موزه سینما بازدید کردند

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی موزه سینما، آنیکواتاتیانا محقق ارشد انستیتو شرق‌شناسی از آکادمی علوم روسیه، زبانشینا راویلیا معاون مرکز اطلاعات علمی و همکاری‌های بین‌المللی انستیتوی استراتژی توسعه آموزش آکادمی علوم روسیه و محقق بخش اطلاعات علمی انستیتو کار با پایگاه اسناد کتابشناسی ملی، کسنیا ریژکوا استاد اداره معنوی مسلمانان سن پترزبورگ و منطقه لنینگراد، نیکی تن کوی یوگنیا استادیار گروه تاریخ و فلسفه آسیای جنوبی و مرکزی و مدرس دانشگاه زبان‌شناسی مسکو و محقق دانشکده مطالعات انسان دوستانه آکادمی اقتصاد ملی، یولیا ولکووا مدرس روانشناسی عمومی و اجتماعی دانشگاه ایالتی ورونژ و متخصص روان‌درمانی گروهی با رویکرد تحلیلی، دانیار گیلمودینوف رئیس گروه مطالعات اجتماعی و سیاسی مرکز مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری تاتارستان و جامعه‌شناس اسلام‌شناسی، مارات گاتین استاد دانشگاه روابط بین‌الملل دانشگاه فدرال کاران، الکساندرا چرکونوا کارشناس زبان‌شناسی، الکساندر پانامارف مدرس و همکاری با وزارت امور خارجه روسیه، از تالارها و محوطه بیرونی موزه سینما بازدید کردند.

در این بازدید پرویز جاهد (فیلم‌ساز، عکاس و منتقد سینما) و شکوه السادات حسینی مدیرکل همکاری‌های علمی بین‌المللی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز به نمایندگی از سینمای ایران هیات روسی را همراهی کردند.

همچنین در حاشیه این بازدید کارگاه «ژانر و سبک در سینمای ایران» به مدت 3 ساعت توسط پرویز جاهد برای استادان شرق‌شناس در موزه سینما برگزار شد.

زبانشینا راویلیا محقق پایگاه اسناد کتابشناسی ملی روسیه بعد از بازدید از موزه سینما گفت: سینماگر آیینه تمام نمای یک جامعه است و اگر فردی بخواهد با فرهنگ یک منطقه خاص آشنا شود لازم است تا فیلم‌های آن منطقه را در دوره‌های گذار تاریخی مختلف بررسی کند تا متوجه شود چه اتفاقاتی برای جامعه افتاده است. موزه سینما از عهده این امر برآمده و نه تنها در بعد نمایش فیلم‌ها بلکه از نظر انتقال مفاهیم تاریخی و در دسترس قرار گرفتن آن‌ها برای محققینی که می‌خواهند ایران پژوهی کنند کاملاً موفق بوده است.

آنیکواتاتیانا محقق ارشد آکادمی علوم روسیه نیز بیان کرد: قرن بیستم و توسعه سینمای ایران یکی از اتفاقات مهم است. برای هر شرق‌شناسی که کار پژوهش کشورهای خاورمیانه را انجام می‌دهد لازمه در جریان این بخش از میراث فرهنگی کشور قرار گیرد. از این بعد موزه سینمای ایران وظیفه خود را به بهترین شکل انجام داده است و از نظر نمایش آثار سینمایی و همچنین قرارگیری سالن‌ها، عالی تدارک دیده شده است زیرا با عبور از این سالن‌ها می‌توان به یک تصویر کامل از سینمای ایران از ابتدا تا زمان حال پیدا کرد. از اینکه به من امکان بازدید از موزه داده شد بسیار ممنون هستم و امیدوارم بار دیگر بازدیدی از این موزه زیبا داشته باشم.

الکساندرا چرکونوا کارشناس زبان‌شناسی نیز با بیان اینکه از دیدن موزه سینما لذت برده است، گفت: با وجود موزه سینما امکان فوق‌العاده‌ای برای تمام نسل‌ها ایجاد شده است تا تاریخ و جهت‌یابی‌های مردم ایران و کشورهای دوست را درک کنند. به‌عنوان یک شهروند روس از ترکیب‌های مشترک و در هم تنیده روسی و ایرانی در قرن 21 در موزه سینما خرسند هستم. از دیدن نام‌گذاری‌ها به زبان روسی متعجب شدم امیدوارم در آینده شاهد موارد جدید و مشترکی که بین ایران و روسیه وجود دارد، در موزه سینمای ایران باشیم.

کسنیا ریژکوا استاد اداره معنوی مسلمانان سن پترزبورگ و منطقه لنینگراد نیز گفت:‌ از اینکه امکان دیدن فعالیت‌های فرهنگی ایران از نزدیک فراهم شد تشکر می‌کنم. در گذشته هم به فرهنگ و هنر ایران علاقه‌مند بودم و امروز شناخت عمیق‌تری به سینمای ایران پیدا کردم. سینمای ایران تأثیر زیادی بر سینمای جهان از جمله سینمای روسیه دارد و فیلم‌های ایرانی در روسیه بسیار نمایش داده می‌شود. امروز فرهنگ ایران را از نزدیک لمس کردیم و با موضوعاتی که ایران با آن سروکار دارد آشنا شدیم. در فیلم‌های ایرانی معمولاً مسائل اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در تمام دنیا مشترک هستند.

شکوه السادات حسینی مدیرکل همکاری‌های علمی بین‌المللی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بعد از بازدید از موزه سینما گفت: موزه سینما بسیار زیبا و فضای خوبی دارد. مخاطب همزمان با اینکه بنای تاریخی مربوط به دوره قاجار را می‌بیند، سینما را از زمان تأسیس تا دوران معاصر می‌بیند.

وی با تشکر از مسئولین موزه سینما، ادامه داد: یکی از بخش‌های جذاب موزه سینما تالار کودکان است که حس نوستالژی خوبی برای ما که کودکان دیروز هستیم، دارد و همچنین فضایی که ماکت هنرمندان را در خود جای داده است. به نظرم لازم است تا هر توریست، هنرمند یا اساتیدی که از کشورهای دیگر به ایران می‌آیند از این گنجینه تاریخی دیدن کنند.

پرویز جاهد نیز با بیان اینکه موزه‌ها در همه جای دنیا تاریخ و فرهنگ را حفظ می‌کنند، گفت: هیچ جایی بهتر از موزه نمی‌تواند فرهنگ سینما را معرفی کند. در موزه سینما می‌توان به‌وضوح اولین فعالیت‌هایی را که در سینمای ایران برای تولید فیلم انجام شده را دید. یعنی به‌صورت همزمان می‌توان دید که اوگانیانس در ایران فیلم آبی و رابی را می‌سازد و مدرسه هنرپیشگی را تأسیس می‌کند و سپنتا هم در هند اولین فیلم ناطق سینمایی را می‌سازد.

وی ادامه داد: تنها جایی که می‌توان سینما و به دنبال آن فرهنگ را از طریق اشیاء، عکس و فیلم شناخت و معرفی کرد، موزه سینما است.

جاهد با بیان اینکه سومین بار است از موزه سینما بازدید می‌کند، گفت: هر بار که از موزه سینما دیدن می‌کنم یک شیء جدید را در آن می‌بینم. یک دوربین قدیمی، یک عکس، یک پوستر قدیمی از یک فیلم یا دست‌نوشته‌ای از فیلم‌سازی همچون علی حاتمی موجب می‌شود تا لحظه‌ای صبر کنیم و به فرهنگ، سینما و گذشته خود فکر کنیم. در عین حال که مخاطب از تماشای موزه لذت می‌برد مجبور می‌شود تا به گذشته فکر کند و سیر تحول تاریخی سینمای ایران را در عرض یک ساعت ببینید و خود را در آن فضاها حس کند.

این برنامه با همکاری مشترک موزه سینمای ایران، بنیاد سینمایی فارابی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 12 مهرماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط