• شنبه 10 اسفند 1398
  • 00:43

عاطفه رشنویی*

چهل‌سالگی ثبت جهانی چغازنبیل

چهل‌سالگی ثبت جهانی چغازنبیل

سازمان جهانی یونسکو با هدف بررسی ارزش‎گذاری ثروت‌‎های فرهنگی واجد شرایط جهانی، ارزش‎های مختلف آثار را مورد بررسی قرار می‌‎دهد و آثاری را که ارزش‌‎های نهفته در آن‎‌ها در تکامل بشر در طول تاریخ تاثیرگذار بوده است مهم می‎شمارد.

از این‎رو، شهر ایلامی دوراونتاش در پیرامون معبد و زیگورات به‌عنوان شهر مقدس ایلامی، در نخستین حضور ایران در نشست ثبت میراث جهانی یونسکو به‌همت دکتر شهریار عدل، باستان‎شناس سرشناس ایرانی با شماره 113 در تاریخ چهارم آبان 1358 (26 اکتبر 1979 میلادی) به ثبت رسید. برخی از معیارهایی که شهر مقدس ایلامی را واجد ارزش ثبت جهانی کرده‎اند، از قرار زیر هستند:

چغازنبيل (دوراونتاش يا شهر اونتاش) گواهی بی‎همتا و استثنايی از سنت فرهنگی، آیینی و مرجعی است برای شناخت اعتقادات تمدن ایلام به عنوان يکی از اقوام بومی منطقه و ايران که در حال حاضر از ميان رفته است.

این شهر نمونه‌‎ای است برجسته و منحصربه‌فرد از شهری مربوط به تمدن ايلام که از پيش طراحی شده است؛ طراحی خاص و متمايز بنای ذيقورات، صحن‌ها، معابد، حصارها، کاخ‌ها و ديگر بناهای شاخص به لحاظ طرح معماری، سازه و تکنولوژی ساخت در دوره ايلام در ايران و منطقه بين‌النهرين همتا ندارد.

هم‎اکنون چهل سال از ثبت این اثر جهانی می‎گذرد و با توجه به اهمیت آن در عرصه ملی و بین‌المللی، حمایت و مدیریت این میراث جهانی به‌منظور مطالعه و تفسیر درست به نفع حال و آینده نسل‎هاست.

 

*مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‎تپه

زهرا عقلمند امتیاز به خبر :

آخرین اخبار