• چهارشنبه 25 تیر 1399
  • 12:38

محمّدجواد خانزادی*

88 سالگی ثبت ملّی آثار تاریخی‌فرهنگی ایلام

88 سالگی ثبت ملّی آثار تاریخی‌فرهنگی ایلام

در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ نخستین گروه از آثار تاریخی ایران که توسط آندره گدار باستان‌شناس فرانسوی معرفی شده بود، در فهرست آثار ملی ثبت شد.

اولین آثار از این مجموعه از شماره 1 تا 6 و نیز شماره 8 شامل سلیمان‌تپه، تل بکسایه، سبعات خزیر، تل سیروان، تل لالار، شهر تاریخی سیمره و تل‌های لارت، در استان ایلام بود.

بر اساس اطلاعات پرونده ثبتی، سلیمان‌تپه، تل بکسایه و سبعات خزیر از آثار دوره ایلامی، تل سیروان، تل‌های لارت و تل لالار از آثار دوره ساسانی و شهر تاریخی سیمره مربوط به دوره ساسانی- اسلامی است.

43 سال بعد امّا، و بر اساس قرارداد 1975 الجزایر (1353 هجری شمسی) و تعیین خط مرزی ایران و عراق، آثار شماره 1 تا 3 شامل سلیمان تپه، تل بکسایه و سبعات خزیر در داخل خاک عراق قرار گرفت.

از آن زمان تاکنون، سازمان میراث‌فرهنگی، با مطالعه و بررسی در مورد آثار فرهنگی‌تاریخی، نظارت بر اجرای قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها، قراردادها و کنوانسیون‌های ملّی و بین‌المللی در مورد حفظ و احیای میراث تاریخی کشور و نیز برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم برای تهیه طرح‌های راهبردی و اضطراری، سعی در حفظ و معرفی این میراث ارزشمند به جامعه بشری دارد.

به استناد قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی، انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی و کاوش‌های علمی، تعیین حریم بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی ثبت‌شده و ضوابط خاص معماری و طراحی داخل حریم، معرفی و شناساندن ارزش‌های میراث‌فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی به‌وسیله چاپ و نشر مجموعه مطالعات و تحقیقات انجام‌یافته و استفاده از وسایل سمعی و بصری و ارتباط‌جمعی، برقراری ارتباطات و مبادلات علمی و فرهنگی با مؤسسات و نهادهای ذی‌ربط در سطح ملی و بین‌المللی بالأخص کشورهای اسلامی و منطقه و برگزاری کنگره‌ها و سمینارهای دوره‌ای لازم از وظایف وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

امید است با استفاده از این ظرفیت تاریخی‌فرهنگی، بررسی دوباره آثار تاریخی ثبت‌شده ملّی در «حوزه فرهنگی ایران» و انجام اقدامات حفاظتی و پژوهشی بنیادی و نیز ثبت مجموعه ارزشمند تپه‌های پیش‌ازتاریخ ایلام در فهرست میراث جهانی یونسکو، شاهد معرفی این بخش از تاریخ کشور عزیزمان ایران به جامعه جهانی باشیم.

*مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی محوطه تاریخی سیروان

برچسب ها : ثبت ملی, ایلام
زهرا عقلمند امتیاز به خبر :