• چهارشنبه 25 تیر 1399
  • 13:32

سفر هیئت رسانه‌ای ارمنی به منطقه آزاد ارس

سفر هیئت رسانه‌ای ارمنی به منطقه آزاد ارس

هیئتی از نمایندگان گردشگری، مطبوعات و گروه اقتصادی از ارمنستان به ایران آمدند تا با جاذبه‌های گردشگری شهرهای مرزی آشنا شوند و برخی از قراردادهای بین دو کشور که معطل مانده را احیا کنند .

به‌گزارش میراث‌ آریا به‌نقل از خبرگزاری مهر، ۲۳ نفر از اهالی رسانه و شبکه‌های تلویزیونی کشور ارمنستان از روز یکشنبه به ایران آمدند و قرار است در سفر چهار روزه جاذبه‌های کشورمان را در منطقه آزاد ارس و محدوده جلفا به تصویر بکشند و با زیرساخت‌های آن از جمله هتل‌ها و مراکز گردشگری آشنا شوند.

نمایندگان و فعالان گردشگری مانند آژانس‌های مسافرتی و مدیران بخش گردشگری نخست وزیری ارمنستان، فدراسیون گردشگری، نمایندگانی از وزارت اقتصاد ارمنستان این گروه را همیاری می‌کنند تا برخی از قراردادهای معطل مانده بین دو کشور را احیا کنند.

 این گروه نشست‌های مختلفی را نیز با مدیران زون‌های اصلی منطقه آزاد ارس و شرکت‌های گردشگری در استان آذربایجان شرقی داشتند.

در یکی از این نشست‌ها، صفر شاسفند معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس بیان کرد: «ارمنستان می‌تواند از جایگاه خود در اوراسیا استفاده کرده و دفتر مشترک ایران اوراسیا را در کشورمان ایجاد کند. می‌توانیم با احیای جاده ابریشم در توسعه گردشگری دو کشور ایران و ارمنستان نقش داشته باشیم.»

او افزود: «این پیشنهادی بود که ارمنستان داده و ما هم درباره آن مطالعه می‌کنیم.»

در ادامه این نشست آرمن ایسرائیلیان مسئول بخش ایران روابط عمومی و مرکز اطلاع‌رسانی نهاد نخست وزیری جمهوری ارمنستان نیز بیان کرد: «معتقدیم همکاری‌های دو کشور ایران و ارمنستان می‌تواند به توسعه توریسم تجاری دو کشور کمک کند.»

او در ادامه بیان کرد: «ایران و ارمنستان قراردادهای مختلفی بین یکدیگر در چند سال گذشته امضا کرده بودند ولی هیچ وقت به صورت کامل اجرایی نشد. ما امیدوار هستیم تا کمیته گردشگری بین دو کشور شکل بگیرد و مفاد آن قرادادها نیز به صورت جدی پیگیری شود. چرا که توانسته‌ایم تا زیرساخت‌های ارمنستان را بازسازی کنیم به خصوص در مسیرهایی که به سمت ایران و گرجستان می‌رود. بودجه‌ای هم برای این زیرساخت‌ها در نظر گرفته‌ایم که قرار است دو برابر شود. یکی از اولویت‌های ما این است که تا سال ۲۰۱۸ تبادل اقتصادی با یکدیگر داشته باشیم.»

هم‌زمان با این نشست، فعالان گردشگری دو کشور ایران و ارمنستان با آژانس‌های مسافرتی و فعالان گردشگری ایران به خصوص آن‌ها که در حوزه تورهای گردشگری ارمنستان و تبریز فعالیت می‌کردند و یا در حوزه تبادل گردشگر سلامت سال‌ها بیمار می‌پذیرفتند، ظرفیت‌های موجود در دو کشور را برای یکدیگر تبیین کردند.

برخی از دانشگاهیانی که از ارمنستان به ایران آمده بودند نیز جلسات مشترکی با روسای دانشگاه‌های ارس و جلفا داشتند همچنین این هیئت اقتصادی و گردشگری و رسانه‌ای در مدت اقامت خود به میزبانی منطقه آزاد ارس از جاذبه‌های ژئوپارک از جمله کلیسای سنت استپانوس، بازارچه‌های مرزی و ژئوسایت‌های دیگر دیدن خواهند کرد.

امتیاز به خبر :