• چهارشنبه 30 بهمن 1398
  • 10:27

هم‌زمان با برگزاری جشنواره منطقه‌ای گردشگری تخت سلیمان انجام شد

افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های گردشگری تكاب/ اكران فیلم مستند فناورانه اسرار دریاچه تخت سلیمان

افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های گردشگری تكاب/ اكران فیلم مستند فناورانه اسرار دریاچه تخت سلیمان

مجموعه نمایشگاهی معرفی توانمندی‌های گردشگری تکاب با حضور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان و جمعی از مسئولان استانی در تکاب افتتاح شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی، پنجشنبه ۱۴ آذر 98، این نمایشگاه با هدف معرفی تولیدات و توانمندی‌های بومی استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل و گیلان در ۳۴ غرفه برگزار شد و در این‌ نمایشگاه فرش آهنین تکاب میناکاری، لباس‌های محلی، محصولات غذایی بومی، حصیربافی، گلیم و صنایع‌دستی استان‌های مختلف عرضه می‌شود.

در کنار معرفی تولیدات بومی غرفه‌های معرفی مجموعه‌های جهانی از جمله بازار تبریز، گنبد سلیمانیه زنجان، بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران در نظر گرفته شده است.

این نمایشگاه از روز پنجشنبه ۱۴ آذر به مدت ۴ روز دایر شده و از ساعت ۹‌ الی ۲۰ برای بازدید عموم آزاد است.

اکران فیلم مستند فناورانه اسرار دریاچه تخت سلیمان

همچنین در حاشیه این جشنواره فیلم مستند و تخصصی جدید مربوط به مجموعه تاریخی‌طبیعی تخت سلیمان تکاب و اکتشافات دریاچه طبیعی آن برای شرکت کنندگان در جشنواره منطقه‌ای گردشگری تخت سلیمان به نمایش درآمد.

این فیلم ارزشمند حاصل یک سال کار پژوهشی و میدانی اکیپی از مستندسازان وابسته به تیمی تحقیقاتی از متخصصان دانشگاه تهران و شریف است که دو سال پیش تهیه شده و امروز برای شرکت‌کنندگان در جشنواره گردشگری تخت سلیمان تکاب به اکران عمومی درآمد.

بخش حائز اهمیت این فیلم کار طاقت‌فرسا و پژوهشی متخصصان زمین‌شناسی و گروه غواصان تکنیکال است که در چند مرحله برای بررسی نقشه بستر و دیواره‌های سد با استفاده از سیستم‌های پیشرفته مختلف اقدام به غواصی و تهیه تصویر سه‌بعدی دریاچه می‌کنند.

در این فیلم دیده می‌شود که یکی از گونه‌های جدید جانوری از جنس سخت‌پوستان در عمق 44 متری و در تاریکی مطلق و در شرایط غیرقابل زیست، زندگی می‌کند. اوج کار این فیلم، فیلم‌برداری از کف دریاچه در عمق 77 متری دریاچه با استفاده از دستگاه پیشرفته زیردریایی ریموت کنترل است که در آن بقایایی از اشیا و اجساد ناشناخته دیده می‌شود.

این فیلم توانسته بخشی از اسرار دریاچه را عیان سازد بدون شک ناگفته‌ها و نادیده‌های زیادی درباره این پدیده شگرف طبیعی  وجود دارد که نیاز است در آینده‌ای نزدیک تیم‌های باستان‌شناسی متخصص زیرآب داخلی و بین‌المللی و سایر محققان و پژوهشگران رشته‌های مختلف برنامه ای ویژه برای کار تحقیق جامع آن داشته باشند.

مهدی ارجمند امتیاز به خبر :