• پنجشنبه 21 فروردین 1399
  • 08:40

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در گفت‌وگو با میراث‌آریا خبر داد

پروژه‌های بزرگ گردشگری اردبیل آماده افتتاح در سفر رئیس‌جمهوری

پروژه‌های بزرگ گردشگری اردبیل آماده افتتاح در سفر رئیس‌جمهوری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل از افتتاح پل معلق قوسی تمام شیشه‌ای هیر برای نخستین بار در سطح کشور در سفر رئیس‌جمهوری به این استان خبر داد.

نادر فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث‌آریا گفت: «همزمان با سفر رئیس جمهوری و وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ماه آینده به استان اردبیل پروژه های فاخر میراث‌فرهنگی و گردشگری این استان افتتاح می‌شود.»

او افزود: «پل معلق هیر در ابعاد 200 متر و با ارتفاع 100 متر از سطح دره ساخته شده است.»

فلاحی تصریح کرد: «در حوزه‌ گردشگری این پل جزو پروژه‌های موفق بوده به طوری‌که فناوری، طراحی و ساخت آن در داخل انجام شده و از صنایع دست‌ساز و خلاق در حوزه گردشگری با استانداردهای روز استفاده شده است. اردبیل را به ‌عنوان پل‌های معلق می‌شناسیم.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل بیان کرد: «هم اکنون 2 پل معلق در مشگین‌شهر و سطح استان افتتاح شده و ساخت یک پل معلق دیگر در ازناو خلخال آغاز شده و تا سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد.»

ساماندهی بقعه شیخ کلخوران اردبیل طی 18 ماه

او با بیان این‌که اردبیل خاستگاه صفویه بوده از پایان ساماندهی بقعه شیخ کلخوران اردبیل طی 18 ماه خبر داد و افزود: «در سفر دکتر مونسان سامان‌دهی این مجموعه تاریخی که جزو آرزوهای مردم اردبیل بود، تأکید شد. سامان‌دهی بافت تاریخی و بازار اردبیل نیز جزو پروژه‌های مصوب است. همچنین بازار سرای امام‌جمعه نیز کمتر از پنج ماه ساماندهی و مرمت شد و قرار است در سفر رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری برسد.»

فلاحی درباره اقامتگاه‌های بوم‌گردی گفت: «در حوزه واحدهای اقامتی و بوم‌گردی چندین پروژه با حضور رئیس‌جمهوری و دکتر مونسان افتتاح می‌شود، در حوزه بوم‌گردی، اردبیل تنها استانی بوده که توانسته با مواد و مصالح مختلف سازگار با زیست‌بوم منطقه، واحدهای بوم‌گردی خشتی، آجری، سنگی، نمدی، جنگلی و چوبی را راه‌اندازی کند. در هیچ جا این تنوع را نمی‌توان دید.»

پزشکی آب‌درمانی اردبیل رونق می‌گیرد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل از افتتاح آب گرم ‌درمانی مشگین‌شهر با حضور رئیس جمهوری طی یک ماه آینده خبر داد و افزود: «در گردشگری سلامت، موضوع پزشکی آب‌درمانی جزو الویت‌های ما قرار دارد. در سال جاری نزدیک به 16 پزشک خانم‌ و آقا را برای آموزش به کشورهای توسعه‌یافته که در حوزه پزشکی آب‌درمانی تخصص دارند، فرستادیم. بعد از اتمام دوره در مراکز آب‌درمانی‌ مستقر می‌شوند.»

او افزود: «معتقدیم مراکز آب‌درمانی‌ استان می‌تواند به چاه‌های نفت ما تبدیل شود و درآمد بسیار خوبی برای گردشگری اردبیل داشته باشد. با استقرار پزشکان در این مراکز، آب‌درمانی رونق می‌گیرد. در کشورهای موفق در حوزه پزشکی آب‌درمانی اکثر جراحی‌ها روی مفاصل، زانو و کمر منسوخ ‌شده و از روش‌های آب درمانی استفاده می‌کنند.»

وجود 110 چشمه آب گرم معدنی در استان اردبیل

فلاحی تصریح کرد: «110 چشمه آب گرم معدنی در استان وجود دارد که خواص هر یک از آن‌ها متفاوت بوده به طوری‌که برای درمان امراض پوستی، مفصل، چشم و... استفاده می‌شوند.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل درباره اجرای طرح زمستان بیدار گفت: «دکتر مونسان برای اجرای این طرح به این استان مأموریت داده است و ما نیز پیگیر هستیم تا به بهترین شکل برگزار شود. موضوع گردشگری زمستانی در کشور ما جزو حلقه‌های مفقوده بوده است بیشتر مردم برای سفر رفتن فصل بهار و تابستان را انتخاب می‌کنند. استان اردبیل در این دو فصل میزبان هشت میلیون مسافر بوده است.»

ستاد دائمی اجرای طرح زمستان بیدار راه‌اندازی می‌شود

او افزود: «برای رونق گردشگری در سایر فصل‌ها به دنبال احیای گردشگری زمستانی هستیم. با پیست‌های اسکی که در سطح استان وجود دارد باید این نوع گردشگری را با راه‌اندازی ستاد دائمی اجرای طرح زمستان بیدار با دستور وزیر عملیاتی کنیم و توسعه دهیم.»

فلاحی اظهار کرد: «سبلان ظرفیت تبدیل شدن به آلپ ایران و اردبیل نیز ظرفیت تبدیل شدن به سوئیس اروپا را دارد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل درباره صنایع‌دستی استان گفت: «در حوزه صنایع‌دستی برنامه‌های مختلفی داریم، با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام‌گذاری شده در این بخش کارهای ویژه‌ای انجام دادیم به طوری‌که بعد از 40 سال ورنی مغان که جزو دستبافته‌های فاخر ما محسوب می‌شود و نشان جغرافیایی بین‌المللی صنایع‌دستی را کسب کرده، رونق دوباره گرفت.»

سایت موزه شهریری راه‌اندازی می‌شود

او افزود: «با ثبت ملی قلم‌زنی اردبیل، برای این رشته صنایع‌دستی نیز اشتغال‌زایی شد. همچنین قصد داریم از طریق معاونت میراث‌فرهنگی موضوع استفاده از ظرفیت مجموعه‌های فرهنگی تاریخی و پایگاه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی را برای توسعه صنایع‌دستی و گردشگری پیگیری کنیم. دیدگاه ما درباره این مجموعه‌ها افزایش ماندگاری گردشگران است به این منظور سایت موزه شهریری با تمدن 7500 ساله در مشکین شهر راه‌اندازی می‌شود. قصد داریم اردبیل به سمت شهر موزه‌ها پیش برود.»

فلاحی درباره برگزاری رویداد 2023 اردبیل گفت:‌ «با توجه به انتخاب اردبیل در خجند تاجیکستان به‌ عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در سال 2023، استانداری برای برگزاری بهتر این رویداد کمک می‌کند. همچنین دبیرخانه دائمی آن با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افتتاح می‌شود.»

او افزود: «رویداد 2023 موجب می‌شود تا اردبیل در سطح بین‌المللی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل بیان کرد: «جزو محدود استان‌هایی هستیم که 370 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان داریم، سال گذشته یک ‌میلیون و 560 هزار اتباع آذری از طریق مرز بیله سوار به استان اردبیل تردد داشتند که 45 درصد آنها به منظور استفاده از ظرفیت‌های گردشگری درمانی به این استان با توجه به ظرفیت خوبی که در بحث گردشگری سلامت دارد، سفر کردند.»

او از افتتاح خط راه‌آهن تهران، زنجان، میانه، اردبیل در سال 99 خبر داد و تصریح کرد: «سفر ارزان و ایمن برای ما مهم است. بهترین مسیر دسترسی برای گردشگران زمستانی در فصل سرما و یخبندان راه‌اندازی این خط راه‌آهن است.»

پیشنهاد برای اختصاص مسیر جداگانه گردشگری توسط چهار استان برای گردشگران خارجی

فلاحی افزود: «استان اردبیل برای ماندگاری گردشگران خارجی، پیشنهادی را به معاونت گردشگری و اعضای هیئت‌رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس داده است، بر اساس این پیشنهاد استان‌های آذربایجان‌شرقی، اردبیل، گیلان و مازندران یک مسیر گردشگری جداگانه برای پذیرش گردشگران بین المللی طراحی می‌کنند به این منظور جلسات مقدماتی آن برگزار شده است.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل اظهار کرد: «برای تحقق این طرح می‌توانیم از ظرفیت فرودگاه بین‌المللی تبریز استفاده کنیم با توجه به اینکه این چهار استان ظرفیت‌های گردشگری مختلف مانند طبیعی، فرهنگی و تاریخی دارند می‌توانیم در کنار مسیرهای قدیم گردشگری یک مسیر جدید با سلایق مختلف برای گردشگران خارجی تعریف کنیم.»

او افزود: «گردشگری مرز نمی‌شناسد، با همگرایی استان‌ها و معرفی مسیرهای جدید گردشگری در جذب گردشگران به ویژه خارجی موفق باشیم.»

برچسب ها : اردبیل, نادر فلاحی
مرضیه امیری امتیاز به خبر :