• چهارشنبه 13 فروردین 1399
  • 22:11

مجموعه سعدآباد میزبان نخستین «جشن مردمی یلدای ایرانی»

مجموعه سعدآباد میزبان نخستین «جشن مردمی یلدای ایرانی»

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به‌مناسبت گرامی‌داشت آیین باستانی یلدا از تاریخ 27 تا 30 آذر ماه 1398 میزبان «جشن مردمی یلدای ایرانی» خواهد بود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، این جشنواره به پاس گرامیداشت یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی با عنوان  (یلدا ) و در راستای اهداف و سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، به مدت چهار روز از ساعت 9 الی 18 با همکاری کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی و گروه هنری مدیا سیر کوژین  در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار خواهد شد.

محصولات صنایع‌دستی و سوغات محلی مناطق و اقوام مختلف کشور  نیز هر روز از ساعت 10 صبح تا 18 در غرفه‌ها و چادر‌های موجود در فضای باز مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد عرضه خواهد شد.

اجرای موسیقی سنتی و فولکلور، مراسم‌های آیینی اقوام، برگزاری مسابقات فرهنگی، هم‌ نوازی دف، آیین شب یلدا و مراسم انارگردانی ،آیین شکرگزاری انار از دیگر برنامه‌های مهیج  این جشنواره خواهد بود که در روزهای یاد شده، از ساعت 14 تا 17 اجرا می‌شود.

یکی از زیباترین آیین‌ها در فصل پاییز جشن برداشت انار است که در بین اقوام مختلف ایران با آداب و رسوم خاص و همچنین زمان مشخص انجام می‌شود. فلسفه پیدایش این آیین‌‌ها جدا از شکرگزاری به درگاه ایزد منان برای برداشت محصول، احترام و تقدس به طبیعت و همچنین موهبت‌‌های آن است.

علاقه‌مندان به آیین‌های باستانی و سنتی کشور می‌توانند برای حضور در این  جشنواره از 27 تا 30 آذر ماه از ساعت 9 تا 18 به مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به آدرس تهران،خیابان ولیعصر ،خیابان شهید فلاحی ،انتهای خیابان شهید طاهری مراجعه کنند.

زهرا عقلمند امتیاز به خبر :