• پنجشنبه 14 فروردین 1399
  • 13:40

تغییر ساعت‌کار موزه‌ها و میراث‌جهانی باغ اکبریه در فصل زمستان

تغییر ساعت‌کار موزه‌ها و میراث‌جهانی باغ اکبریه در فصل زمستان

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه گفت: «ساعت بازدید از مجموعه جهانی باغ اکبریه از امروز صبح‌ها از ساعت 9 الی 13 و بعداز ظهرها از ساعت 14 الی 19 است.»

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، محمدعلی جنتی‌فر افزود: «این مجموعه جهانی روزهای دوشنبه و جمعه صبح تعطیل است.»

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه گفت: «برنامه‌های سایر بخش‌های مجموعه نیز با همین زمانبندی تنظیم و برنامه‌ریزی می‌شود و درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی برای برگزاری مراسم، نمایشگاه و سایر فعالیت‌های علمی و آموزشی در این پایگاه در ساعات خارج از زمان‌بندی مذکور، مستلزم برنامه‌ریزی و هماهنگی برای جلوگیری از تداخل برنامه‌ها و هم‌خوانی آن با ضوابط مجموعه میراث جهانی است.»

جنتی‌فر خاطر نشان کرد: «باغ تاریخی اکبریه با شماره 2326 در تاریخ 87/3/2 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است. بنیان این مجموعه توسط خاندان علم و در دوره زندیه بنا نهاده شد و در دوره­ قاجاریه به اوج شکوه و معماری خود رسیده‌است. باغ اکبریه به مساحت حدود 35 هزار مترمربع عرصه و 5408 مترمربع اعیان در جنوب شرقی شهر بیرجند و در روستای اکبریه قرار دارد. با گسترش شهر به سمت جنوب، این باغ و روستای اکبریه اکنون در دل شهر بیرجند قرار گرفته‌است. باغ اکبریه به‌دلیل ارزش‌های معماری، هنری و اجتماعی در پرونده باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.»

او ضمن بیان اینکه هنرمندان صنایع‌دستی در بازارچه صنایع‌دستی باغ جهانی اکبریه با کارگاه‌های زنده مشغول فعالیت هستند، اضافه کرد: «موزه‌های مردم‌شناسی، استان‌شناسی، موزه مفاخر و مشاهیر استان و نمایشگاه دائمی فرش دستباف نیز در این مجموعه فعال است.»

استان خراسان جنوبی امتیاز به خبر :