• چهارشنبه 20 فروردین 1399
  • 17:01

هنرمند گلستانی در گفت‌وگو با میراث آریا خبر داد

جاجیم زیارت گرگان در مسیر صادرات

جاجیم زیارت گرگان در مسیر صادرات

میترا بی‌باکیان بانوی کارآفرین گلستانی در حوزه صنایع‌دستی است که علاوه بر کسب جایزه ویژه بین‌المللی از شورای جهانی صنایع‌دستی و مهر اصالت بین‌المللی، موفق به دریافت نشان ملی در تولید جاجیم منطقه زیارت گرگان در سال 95 شده است.

میترا بی‌باکیان هنرمند صنایع‌دستی استان گلستان در گفت‌وگو با میراث آریا در مورد حوزه کارش می‌گوید: «مدت هفت سال است که با پنج نفر شامل زنان سرپرست خانوار و بعضاً بدسرپرست در زمینه‌ی تولید جاجیم تمام پشمی در روستای زیارت فعالیت دارم. با توجه به کم‌رنگ شدن سنت‌های منطقه‌ای و جایگزینی الیاف مصنوعی به‌جای الیاف طبیعی، سعی داشتم که علاوه بر اشتغال زنان سرپرست خانوار، طرح استفاده از الیاف طبیعی را باهدف بهینه‌سازی و احیا و حفظ سنت‌های بومی جایگزین کنم.»
او ادامه می‌دهد: «تولید جاجیم پشمی در زیارت که جزو سنت‌ها و صنایع‌دستی و فرهنگ منطقه به شمار می‌رود طی سالیان گذشته رو به فراموشی رفته و برخی بافنده‌های منطقه از مسیر اصلی سنتی بافی و مواد طبیعی خارج‌شده و به سمت الیاف شیمیایی رفتند. تلاش جدی به خرج دادیم تا بتوانیم در کنار دیگر همکاران و بافندگانی که آن‌ها نیز دغدغه بازگشت به اصالت جاجیم و حفظ ارزش‌ها را داشتند طی چند سال اخیر این هنر بومی و اصیل را احیا کنیم.»
این هنرمند صنایع‌دستی استان گلستان همچنین با اشاره به تولید برند جاجیم پارادایس، خاطرنشان کرد: «جاجیم پارادایس در رنگ، طرح و ابعاد گوناگون تولید می‌شود و محدودیتی ازنظر ابعاد ندارد. این برند دارای نشان ملی است و سعی شده تا نسبت به محصولات مشابه برتری آن در تولید مشهود باشد. این نوع جاجیم تولیدی زیارت به دلیل طبیعی بودن الیاف، هیچ‌گونه آسیب زیست‌محیطی در برندارد.»
او تصریح کرد: «تولید جاجیم تمام پشمی در حجم بالا باهدف حفظ سنت و ارزش‌های فرهنگی و اقتصادی و حفظ و تعامل اجتماعی و اشتغال‌زایی برای زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست صورت می‌گیرد.»
بی‌باکیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش در خصوص برنامه توسعه بازار جاجیم زیارت توضیح داد: «تولید محصول باکیفیت با الیاف طبیعی و رنگرزی گیاهی و عرضه آن‌ها در کلان‌شهرها و صادرات به کشورهای اروپایی که متقاضی خرید این کالاها هستند مهم‌ترین برنامه امسال ما بوده است.»
او به راهبردهایش در تولید محصولات جاجیمی اشاره و اضافه کرد: «تعدیل بازار با کنترل هزینه‌ها و عرضه قیمت مناسب، ارائه محصول کاملاً طبیعی باکیفیت مناسب رقابتی، تبلیغات و بازاریابی گسترده و تنوع محصولات ازجمله شاخص‌ترین راهبردهایی است که همواره مدنظر داشته و داریم.»
جاجیم منطقه زیارت در حد گلیم ضخامت دارد و در نوع خود بی‌نظیر است. این نوع از جاجیم در ایران فقط در این منطقه تولید می‌شود و افراد بومی روستای زیارت که به برخی مناطق اطراف کوچ کرده‌اند این نوع بافت را انجام می‌دهند.
مزیت‌های این نوع بافت نسبت به دیگر بافت‌ها در اندازه(طول) است که محدودیت ندارد و مانند گلیم محدودیت‌های اندازه دار قالی را ندارد. جاجیم زیارت در عرض 20 تا 60 و طول 15 متر، در ابعاد بزرگ(تا 15 متر طولی و 100 متر عرضی) بااتصال قطعات 60 سانتی‌متری کنار هم می‌توان تولید کرد.
روستای زیارت در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا و در 15 کیلومتری جنوب شرق گرگان و در مسیر پارک جنگلی ناهارخوران واقع‌شده است.

استان گلستان امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط