• پنجشنبه 08 اسفند 1398
  • 01:13

دوره آموزشی طاق و قوس در موزه بزرگ خراسان برگزار شد

دوره آموزشی طاق و قوس در موزه بزرگ خراسان برگزار شد

دوره آموزشی طاق و قوس با هدف ارتقای سطح علمی کارشناسان  و کارکنان اداره‌کل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی در موزه بزرگ خراسان برگزار شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی رضا دیشیدی 5 بهمن‌ماه 1398 در این نشست آموزشی مطالبی در خصوص آشنایی با هندسه و ترسیم قوس‌ها به حاضران ارائه کرد.

او هم‌چنین در خصوص نحوه پیدایش سقف‌های منحنی، انواع پوشش سقف، انواع قوس از نظر تحمل بار، قوس‌های تزئینی، بارهای وارده بر پوشش‌ها، بارهای وارده بر قوس، طریقه ساخت قوس اطلاعات کاملی را عرضه کرد.

دیشیدی با تأکید بر فن‌آوری و نوآوری اجرای کارها مدرن و تلفیق آن با کارهای سنتی T مطالبی در خصوص طریقه ساختن قوس و نحوه اتصال قوس‌ها به پاطاق ها و طریقه رسم قوس «پنج اُ هفت تند» به روش‌های سنتی و نقطه‌یابی و طریقه رسم قوس «پنج اُ هفت کند» و قوس «پنج اُ هفت خوابیده»، طریقه رسم قوس آوگون به شیوه سنتی و طریقه ترسیم قوس با دهانه و ارتفاع متفاوت ارائه کرد.

رضا دیشیدی فوق‌لیسانس از دانشگاه فنی تهران است که بیش از ۵۰ سال گذشته خدمات ارزنده‌ای در خصوص ابنیه مذهبی و معماری اسلامی داشته که از جمله می‌توان به اجرای طرح عظیم مجموعه حرم مطهر حضرت رضا (ع) به متراژ ۶۳ هکتار زیربنا اشاره کرد.

استان خراسان رضوی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط