• دوشنبه 18 فروردین 1399
  • 06:17

تکذیب خبر تخریب بناهای موزه میراث روستایی گیلان بر اثر بارش برف

تکذیب خبر تخریب بناهای موزه میراث روستایی گیلان بر اثر بارش برف

به بناهای اصلی موزه میراث روستایی گیلان آسیب جدی وارد نشده است.

به‌گزارش خبرگزاری میراث‌آریا، روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان اعلام کرد: «24 بهمن‌ماه 98 مصاحبه‌ای با عنوان "تخریب بیش از ۷۰ درصدی ابنیه در موزه میراث روستایی گیلان" در خبرگزاری ایسنا منتشر شد که مورد تأیید نیست لازم است توضیحاتی را در این خصوص ارائه کنیم.»

متن این توضیح به شرح زیر است:
«در هیچ بخشی از مصاحبه از طرف مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان به تخریب بیش از 70 درصد بناهای موزه میراث روستایی گیلان اشاره نشده و خبرگزاری مذکور تیتری خارج از متن گفت‌وگو انتخاب و منتشر کرده که نگرانی‌هایی در میان فرهنگ‌دوستان به‌وجود آورد.

طبق آخرین گزارش با توجه به بارش بیش از یک متری برف در موزه روستایی گیلان در تاریخ 21 و 22 بهمن‌ماه سال جاری تنها سه بنای تاریخی از ۳۶ بنای تاریخی «موزه روستایی گیلان» آسیب‌های جزئی بین 5 تا 10درصد دیده و 33 بنای تاریخی موزه میراث روستایی گیلان سالم مانده‌اند.

همچنین فضاهای جانبی در این موزه مانند مسیرهای رفت‌وآمد، چپرها، لانه پرندگان و طویله دام‌ها به دلیل داشتن سازه سبک و موقتی خسارت‌دیده‌اند، اما از سوی دیگر این سازه به‌دلیل سبک بودن هرساله قابل احیاست.

لازم به توضیح است برنامه‌ریزی برای مرمت بناها و سازه‌های آسیب‌دیده انجام پذیرفته است و در روزهای آتی ضمن برآورد دقیق و کارشناسی خسارت واردشده عملیات مرمت آغاز خواهد شد.»

گیلان امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

آخرین اخبار