• پنجشنبه 19 تیر 1399
  • 03:45

12 خودرو پلاک تاریخی گرفتند

12 خودرو پلاک تاریخی گرفتند

کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی پس از بررسی 16 دستگاه خودرو با قدمت بیش از 50 سال، 12 مورد را واجد شرایط دریافت پلاک تاریخی معرفی کرد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران، در راستای اجرای آیین‌نامه هیئت وزیران در خصوص شناسایی و صیانت از خودروهای تاریخی، تعدادی از خودروهای متقاضی دریافت پلاک تاریخی، روز چهارشنبه 30 بهمن 98، در محل پارکینگ ریاحی کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی، حاضر شدند و توسط کارشناسان راهور ناجا، کارشناسان کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی و نمایندگان کانون، مورد بررسی قرار گرفتند.

در این راستا باتوجه به درخواست‌های متعدد متقاضیان پلاک تاریخی از استان یزد، جلسه بعدی کارشناسی هفته آینده با هماهنگی پلیس راهور ناجا، در یزد برگزار خواهد شد.

دارندگان و مالکان وسیله‌های نقلیه تاریخی با قدمت حداقل 30 سال و دارای اصالت کالبدی و سلامت فنی، می‌توانند برای ثبت‌نام خودرو خود در سامانه دریافت پلاک تاریخی به نشانی اینترنتی www.taci.ir مراجعه کنند.

بر اساس گزارش دبیرخانه کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی، تاکنون تعداد 2365 متقاضی در سایت کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی ثبت نام کرده و از این تعداد 581 دستگاه خودرو از سوی کارشناسان دبیرخانه مذکور مورد ارزیابی و کارشناسی قرارگرفته‌اند.

از میان خودروهای کارشناسی شده، تعداد 237 دستگاه خودرو که واجد شرایط دریافت پلاک تاریخی شناخته شده بودند، برای دریافت پلاک، به پلیس راهور ناجا معرفی شده‌اند.

امروزه خودروهای تاریخی در بسیاری از کشورهای جهان به ذخایر ملی و بخشی از میراث فرهنگی و زمینه‌ای برای توسعه صنعت گردشگری تبدیل شده‌اند. به گونه‌ای که اکنون بسیاری از کشورها توانسته‌اند با برپایی موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و برگزاری مسابقات مختلف اتومبیل‌رانی ویژه این نوع خودروها در سطح ملی و بین‌المللی، گام‌های ارزشمندی را در جهت معرفی جاذبه‌های گردشگری خود و نیز حفاظت از این خودروها بردارند.

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران با اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های گسترده در حوزه اتومبیل‌رانی، گردشگری و برگزاری رالی‌ها و نمایشگاه‌های مختلف خودروهای تاریخی در تلاش است ضمن جلب توجه عموم مردم به اهمیت خودروهای تاریخی که بخشی از میراث صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند، در راستای حفظ و صیانت از آنها گام بردارد.

مرضیه امیری امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط