• چهارشنبه 20 فروردین 1399
  • 12:39

شاهنامه‌خوان و نقال پیشکسوت لرستانی در گذشت

شاهنامه‌خوان و نقال پیشکسوت لرستانی در گذشت

مرشد سیدمصطفی سعیدی، شاهنامه‌خوان و نقال پیش‌کسوت لرستانی و از جمله چهره‌های نامی عرصه نقالی، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان، سیدمصطفی سعیدی در ۹ سالگی نزد سیدمهدی صفری‌پور در همدان مداحی و ذاکری را فراگرفته بود، در 12 سالگی با مرشد کرم اصفهانی آشنا شده بود و نقل و سخنوری را از او آموخته بود، از 17 سالگی به طور جدی در قهوه‌خانه حاج‌عباس شاخه‌نبات، در بروجرد به نقل می پرداخت، سپس به ملایر رفت و در قهوه‌خانه مشهدی ولی زرگران کارش را ادامه داد. بعد به اراک رفته و در آنجا ازدواج کرد.

او پس از سربازی به خرم آباد رفت و ۹ سال در قهوه‌خانه‌های حاج علی فرهمند و حاج سید رحم خدا و مشهدی قربانی و قهوه‌خانه درشکه‌چی‌ها، نقالی و منقبت‌خوانی و ذاکری کرد، بعد به شهر دورود عزیمت کرد و در قهوه‌خانه فرخ فال و دادامراد به نقالی پرداخت، سپس به بروجرد بازگشت و سی‌سال در قهوه‌خانه شکری غدیری و سید نورالدین پرچمدار به کار نقالی و مناقب‌خوانی ادامه داد.

در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان استاد برتر داستان‌گزاری ایران در جشنواره موسیقی آیینی مورد تجلیل ملی واقع شد و در برنامه‌های تلویزیونی و جشنواره‌ای بسیاری شرکت داشت.

مرشد سعیدی، کتاب ارزشمندی بنام «طومار نقالی» را در دو جلد به چاپ رساند که اینک نایاب است و حاصل تمام داشته‌های ذهنی‌اش از نقل‌های متفاوت است.

این شاهنامه‌خوان ارزشمند لرستانی در چند سال اخیر در ویژه برنامه‌های اداره کل میراث‌فرهنگی لرستان به اجرای شاهنامه‌خوانی و نقالی می‌پرداخت. 

 پیکر این فعال فرهنگی استان لرستان شنبه سوم اسفندماه در آرامستان دارالسلام بروجرد به خاک سپرده شد.

محمدزاده امتیاز به خبر :