• چهارشنبه 20 فروردین 1399
  • 23:00

محمدجواد خانزادی*

شهر تاریخی سیروان، شهر ناشناخته‌ها

شهر تاریخی سیروان، شهر ناشناخته‌ها

شهر تاریخی سیروان، یکی از آثار تاریخی استان ایلام است که سال ۱۳۸۰ به شماره ۴۱۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این محوطه تاریخی با ۱۱۰ هکتار عرصه و حریم، در شهرستان سیروان در ۶۰ کیلومتری مرکز استان ایلام قرار دارد که یکی از مهم‌ترین و بی‌نظیرترین آثار به جای مانده از اواخر دوره‌ی ساسانی و اوایل اسلامی است که هنوز آنچنان که باید، پژوهش، حفاظت و معرفی نشده است.

آنچه که در متون سفرنامه‌نویسان از جمله راولینسون درباره‌ی این شهر تاریخی مکتوب شده، بیان اهمیت تاریخی و استراتژیک محوطه تاریخی سیروان، به عنوان مرکز ایالت ماسبذان یکی از ایالت‌های دوره‌ی ساسانی و اسلامی است. 

یافته‌های فرهنگی، تاریخی این محوطه از قبیل سکه‌های نقره‌ای مربوط به دوره‌ ایلخانی و نیز سفال‌های گوناگون مربوط به دوره‌های مختلف از ساسانی تا قرون اولیه اسلامی، قلعه‌ها و بناهای اقماری، کارگاه‌های تولیدی و تاسیسات آبی و... خود شاهد و گویای واقعیت نقش مهم این شهر در تحولات سیاسی و مبادلات اقتصادی دوره‌ی خود است. 

بیشتر بناهای به‌جای‌مانده‌ این محوطه‌ی بزرگ، سه طبقه با دالان‌های متعدد و به هم پیوسته است که آثار پایه ستون‌های نیم دایره‌ای بر روی آثار شاخص، مشاهده می‌شود. 

گستردگی این شهر تاریخی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را بر آن داشت تا با ایجاد پایگاه میراث فرهنگی، روند حفاظت و پژوهش بر روی آثار تاریخی شتاب بیشتری گیرد. ویژگی‌های منحصر بفرد گردشگری از جمله سرچشمه‌ی رودخانه شیروان، شالیزارهای برنج عنبربو و بلندای کوه بزرگ سَیوان، ظرفیتی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری و بوم‌گردی ایجاد کرده که باید اجرایی شود. 

تنوع محصولات صنایع دستی منطقه و نیز میراث ناملموس غنی مردم، همه و همه دست به دست هم داده تا چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای توسعه‌ی پایدار در زمینه‌ی گردشگری سیروان رقم بزند.

برچسب ها : ایلام, سیروان
استان ایلام امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط