• چهارشنبه 20 فروردین 1399
  • 23:51

ارسلان زارع*

چرا نباید به گیلان سفر کرد؟

چرا نباید به گیلان سفر کرد؟

گیلان استانی است که زیرساخت‌ها و شریان‌های اقتصادی و حیاتی آن وابسته به گردشگری و میهمان‌پذیری است.

گردشگری و میهمان‌پذیری و میهمان‌نوازی نه‌تنها در ساختار اقتصادی این استان جایگاه ویژه‌ای دارد بلکه در روحیات و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی گیلانی‌ها درهم‌تنیده شده است. بنابراین تصمیم جلوگیری از ورود گردشگران به گیلان را می‌توان سخت‌ترین و دردآورترین تصمیمی دانست که مدیران اجرایی مکلف به انجام آن هستند. اما با توجه به شیوع گسترده و جولان کرونا در گیلان باید گفت بدترین ظلم و اجحاف به هم‌وطنانمان در سراسر کشور این است که از آن‌ها دعوت کنیم در تعطیلات به گیلان بیایند.

وقتی ما برای عزیزانمان از خداوند درخواست صحت و سلامتی داریم، چگونه می‌توان آن‌ها را به‌جایی دعوت کرد که احتمال زیادی می‌رود که صحت و سلامتی خود را از دست بدهند. ما هنوز هم میهمان‌نوازیم ولی سفر نکردن به استان‌های شمالی در شرایطی که کرونا به‌شدت در این خطه جولان می‌دهد به نفع همه مردم کشور است.

گیلان و جنگل‌ها و ساحل خزر متعلق به همه مردم ایران است ولی در شرایط کنونی که می‌بینید روزبه‌روز روند گسترش و شیوع این بیماری بشدت رو به افزایش است و گیلان حتی به‌اندازه ساکنان خودش امکانات پزشکی ندارد سفر به استان ما چگونه قابل توجیه است؟ در هفته گذشته تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در گیلان از ۱۲۰۰ نفر به ۱۵۰۰ نفر رسید و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد روند فزاینده این بیماری تا یکی دو هفته آینده کماکان ادامه دارد.

زیرساخت‌های درمانی این استان به‌ویژه تخت‌های بیمارستانی نسبت به جمعیت آن از متوسط کشوری بسیار کمتر است. در دو هفته اخیر باوجوداینکه تلاش شده با اضافه کردن تخت‌های معمولی و آی سی یو و استفاده از ۷۵ درصد توان‌بخش خصوصی آماده مقابله با این بیماری شویم ولی می‌بینیم که هنوز تخت‌های بیمارستانی جوابگوی تعداد بالای مبتلایان نیست.

ما در هفته جاری بازهم طرح‌های محدودکننده ورود به گیلان را تشدید می‌کنیم ولی بازهم تا وقتی مردم شرایط حال حاضر گیلان را درک نکنند به نظر نمی‌رسد این اقدام هم راهگشا باشد.

از رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما می‌خواهیم با انعکاس همه واقعیت‌ها سعی کنند اعتماد مردم را بالا ببرند تا شاید مردم بیشتر با مسئولان همدل شوند. از مسئولان کشوری می‌خواهیم با توجه به گستردگی بیماری کرونا در این استان و کمبود دارو و ضدعفونی‌کننده‌ها، شرایطی را ایجاد کنند تا هر استانی که می‌تواند نسبت به اعزام پزشک و پرستار و اقلام دارویی به گیلان اقدام کند. متأسفانه ما در این زمینه با کمبود شدیدی روبه‌رو هستیم.

فشار زیادی بر بدنه درمانی و بیمارستانی گیلان وارد آمده است که متناسب با ظرفیت‌های تحمل آن‌ها نیست. کادر درمانی و پرستاری هرچند با فداکاری و دلاورانه به مردم خدمت می‌کنند اما باید بپذیریم که در این شرایط سخت فرسوده می‌شوند. بی‌شک صحنه‌هایی که از صف انتظار و التماس مردم برای دارو در فضای مجازی منتشر می‌شود دل هر انسانی را به درد می‌آورد، باور کنید بیش از همه مردم، من به‌عنوان نماینده دولت در استان از این اتفاقات شرمسار هستم ولی بااین‌همه کمبود چاره چیست؟ از دیروز تمهیداتی اندیشیده شده تا علاوه بر هلال‌احمر این داروها از طریق چند داروخانه منتخب در اختیار بیمارانی قرار بگیرد که دوره درمان خود را در منزل طی می‌کنند تا حداقل به بیمارستان‌ها که به‌شدت با کمبود امکانات و تخت مواجه‌اند فشار زیادی نیاید.بااین‌حال خروج از این بحران جان‌فرسا عزم و همراهی همه مردم کشور را می‌طلبد.

* استاندار گیلان

گیلان امتیاز به خبر :