• ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
  • 13:52

مرمت گنبد امام‌زاده آمنه‌خاتون قزوین در حال انجام است

مرمت گنبد امام‌زاده آمنه‌خاتون قزوین در حال انجام است

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی استان قزوین از پیشرفت فیزیکی 50درصدی پروژه سامان‌دهی و مرمت گنبد بنای تاریخی‌مذهبی امامزاده آمنه‌خاتون خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین، احسان نورانی با اعلام این خبر گفت: «در این پروژه که با هدف مرمت سازه گنبد و بازسازی کل کاشی‌کاری‌های آن از اواسط زمستان سال جاری آغاز شد، تاکنون اقداماتی نظیر برداشت کاشی‌کاری ساق گنبد و گنبد، اجرای کاشی‌کاری هفت‌رنگ ساق گنبد و اجرای شابلون برای کاشی‌کاری انجام‌شده و پروژه با پیشرفت 50 درصدی تحت نظارت فنی کارشناسان این اداره‌کل در حال انجام است»

او اظهار کرد: «بقعه آمنه خاتون از زیارتگاه‌های قدیمی استان و مربوط به دوره صفوی است که از دیرباز محل زیارت، عبادت و برگزاری بسیاری از مراسم آیینی در قزوین بوده، امیدوارم با مرمت و ساماندهی این بنای ارزشمند تاریخی‌مذهبی بتوانیم گامی موثردر حفاظت و نگهداری آن برداریم.»

بنای امامزاده آمنه خاتون یا آمینه خاتون واقع در خیابان ملک‌آباد از بقعه‌های قدیمی شهر قزوین و از آثار ارزشمند دوره صفوی است که بر روی شالوده ایلخانی ساخته‌شده است. پلان هشت‌ضلعی در داخل که بیرون به طرح مدور تبدیل‌شده و با رسمی بندی، کاشی‌کاری، مقرنس سفالی و شباک گچی مزین گشته است. این بندرها سال ۱۳۷۵ با شماره ۱۷۸۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

استان قزوین امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط