• جمعه 16 خرداد 1399
  • 03:55

همه‌گیری ویروس کرونا گردشگری گرجستان را نابود می‌کند

همه‌گیری ویروس کرونا گردشگری گرجستان را نابود می‌کند

بهار به تفلیس رسیده اما تصاویری که این روزها از بافت قدیم این شهر دیده می‌شود، ترکیبی تماشایی از ساختمان‌هایی با معماری آرت‌نوو و کلیساهای قرون‌وسطایی اما به‌شدت غم‌انگیز و خالی از شور زندگی است.

به گزارش میراث آریابه‌نقل از خبرگزاری فرانسه، کافه‌ها خالی از سکنه شده‌اند و رستوران‌ها تعطیل هستند، تنها تعداد معدودی آدم با ماسک‌های جراحی و دستکش به دست در خیابان‌های سنگفرش شده و پیچ‌درپیچ تفلیس پرسه می‌زنند.

دولت در روز شنبه 21 مارس به خاطر شیوع ویروس کرونا اعلام وضعیت اضطراری کرد و بحران را برای این کشور که به گردشگران خارجی عادت کرده بود، جدی‌تر جلوه داد.

گرجستان در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد گردشگری برتر منطقه تبدیل‌شده بود و اقتصاد آن وابستگی زیادی به گردشگری پیداکرده بود. میخایل ساکاشویلی رئیس‌جمهور گرجستان بین سال‌های 2004 تا 2013 پروژه‌های زیرساخت زیادی را راه‌اندازی کرده بود و شهرهایی مانند ریزورت بلک سی در باتومی را به‌کلی بازسازی کرده بود.

در سال 2019 این کشور که فقط 3.7 میلیون نفر جمعیت دارد، میزبان نزدیک به 9 میلیون گردشگر بود، عددی که در سال 2012 حدود 4.7 میلیون نفر بود.

حالا همه‌گیری کرونا قرار است ضربه سختی به گردشگری این کشور بزند و درنتیجه صدمه‌های زیادی به بدنه اقتصاد گرجستان وارد خواهد شد.

تامریکو سیخارولیدزه که مالک هتل گالری پالاس با 70 اتاق در مرکز شهر تفلیس است، مجبور شده تا هتل خود را تعطیل کند. او می‌گوید: «این کار قلبم را شکست، ما سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده بودیم تا برای یک‌ فصل گردشگری موفق آماده شویم.»

حتی قبل از اینکه گرجستان در اواسط ماه مارس مرزهایش را ببندد، ویروس کرونا گردشگرها را ترسانده بود. در گرجستان تا روز یکشنبه 10 فروردین، 90 مورد ابتلا به کووید 19 را گزارش داده و هزاران نفر را قرنطینه کرده است.

به گفته سیخارولیدزه برای بسیاری از مردم این کشور از دست دادن شغل بدتر از همه‌گیری است. بسیاری از آن‌ها از اینکه فردا نتوانند پول نان شب خود را به دست بیاورند، نگران‌اند.

او 65 کارمند داشته است که مجبور شده‌اند مرخصی بدون حقوق‌ بگیرند. دغدغه اصلی‌اش این است که تا جایی که می‌تواند کسی را اخراج نکند.

طبق پیش‌بینی‌های او، اگر این بحران دو یا سه ماه دیگر طول بکشد، هزاران نفر شغل خود را از دست خواهند داد.

مقامات گرجستان خوش‌بینانه بر این باور هستند که اقتصاد گرجستان انعطاف کافی را دارد. ناتیا تورناوا وزیر اقتصاد این کشور، با اشاره به رشد 5.2 درصدی اقتصاد گرجستان در سال گذشته، عنوان کرده است: «یک اقتصاد لیبرال داریم، شاخص‌های اقتصاد کلان ما سلامت هستند و با 46 کشور و همین‌طور با اتحادیه اروپا تجارت آزاد داریم. به همین دلیل انتظار داریم به‌راحتی از پس این بحران بربیاییم. این بحران شدید، اما قابل مدیریت است.»

دولت گرجستان موافقت کرده است یک بسته به ارزش یک میلیارد لاری (حدود 312 میلیون دلار) را صرف پشتیبانی از گردشگری این کشور کند. یک معافیت مالیاتی چهارماهه و به تعویق افتادن پرداخت اقساط برای چهار ماه ازجمله کمک‌های دولت گرجستان به صنعت گردشگری بوده و به‌احتمال‌زیاد حمایت‌های دیگری هم درراه است.

برچسب ها : گرجستان, اروپا, کرونا
مرضیه امیری امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط