• یکشنبه 18 خرداد 1399
  • 10:02

مهدی بزاز دستفروش*

یادی از مجله موزه‌ها و بنیان‌گذار آن

یادی از مجله موزه‌ها و بنیان‌گذار آن

نام مجله موزه‌ها برای کسانی که در حوزه موزه و موزه‌داری کشور فعالیت می‌کنند، نام ناآشنایی نیست، 31 اردیبهشت ماه و سومین روز از هفته بزرگداشت میراث‌فرهنگی امسال با بیست و دومین سالگرد درگذشت زنده‌یاد ذبیح‌الله بداغی بنیان‌گذار و سردبیر فقید این مجله وزین مصادف است.

مرحوم بداغی مدتی سردبیر مجله هنر و مردم بود، مجله‌ای که پژوهندگان تاریخ، فرهنگ و هنر این سرزمین هنوز هم از محتوای پربار آن بهره می‌گیرند. بداغی فروردین ماه 1360 با انتشار مجله موزه‌ها، اولین نشریه تخصصی در این حوزه را به عرصه مطبوعات کشور معرفی کرد. تجربه او در مجله موزه هنر و مردم از او یک سردبیر کارکشته ساخته بود، این تجربه باعث شد تا مجله موزه‌ها از آغاز انتشارش مورد توجه فرهنگ دوستان قرار گیرد.

او در آغازین بخش شماره اول مجله موزه‌ها می‌نویسد:

«سعی ما بر آن است که نگرش سطحی حاکم بر موزه‌ها به نگرشی ژرف و آموزنده تبدیل شود، تا موزه‌ها از جنبه نمایشگاه‌های ظاهراً پرتجمل و اغلب خالی از تماشاگر به در آمده، جایگاهی آموزشی برای عاشقان دانش و فرهنگ و گنجینه‌ای پربها برای پژوهشگران شود. بر چنین اساسی بود که نشریه‌ای با نام "موزه‌ها" شکل گرفت تا در کنار جهش‌های ضروری این روزها، در امر حیات بخشیدن به موزه‌ها که در گذشته مکان‌های مرده می‌شناختندش، گام نهیم، یاری گیریم و به یاری بشتابیم.

این نشریه نوپا که امید است به یاری صاحب‌نظران و اندیشمندان هرماه پربارتر از ماه پیش تقدیم شود، مطالب و مقالاتی علمی و تحقیقی را در راستای معرفی موزه‌ها در بر خواهد داشت و جنگی خواهد بود تا فرهنگ‌های نهفته در اشیای برون آمده از دل خاک و نیز آثاری که به دست توانای هنرمندان قرون، برگرده خاک مقدس کشورمان نشانده شده است، به بوته نقد و بررسی کشاند.»

این آرزوی شادروان بداغی تا حد زیادی جامعه عمل پوشید با مشارکت و همکاری محققین، پژوهشگران، دست‌اندرکاران و علاقه‌مندان موزه و میراث‌فرهنگی در طول حدود سه دهه فعالیت مستمر این نشریه، 48 شماره از این مجله منتشر و در اختیار دوستداران موزه میراث‌فرهنگی ایران قرار گرفت.

 

* رئیس امور موزه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط