• جمعه 20 تیر 1399
  • 17:52

تخصیص یک‌میلیارد ریال اعتبار به روستای هدف گردشگری روئین در اسفراین

تخصیص یک‌میلیارد ریال اعتبار به روستای هدف گردشگری روئین در اسفراین

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی روستای روئین از ابلاغ یک میلیارد ریال اعتبار برای مطالعات بافت تاریخی این روستای هدف گردشگری خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، حامد وظیفه‌شناس روز پنجشنبه 8 خردادماه 99 با اعلام این خبر گفت: «این مبلغ از محل اعتبارات ملی و در سطح پایگاهی با هدف بازنگری در عرصه و حریم و تنظیم ضوابط اختصاصی به بافت تاریخی روستای روئین اختصاص داده‌ شده است.»

او با اشاره به این‌که مرمت هشت بنای دارای ارزش فرهنگی تاریخی این روستا در حال انجام است، اعلام کرد: «تاکنون اقداماتی از جمله سنگ‌فرش و جداره‌سازی، مطالعه جی ‌آی اس، مرمت و استحکام‌بخشی منازل انجام شده است.»

 مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی روستای روئین با اشاره به اینکه پایگاه مرمت بافت تاریخی روستای هدف گردشگری روئین از سال ۹۷ شروع به کار کرده است، اظهار داشت: «تاکنون اعتباری بالغ‌بر 8میلیارد ریال برای این موضوع هزینه شده است.»

او گفت: «این روستا در سال ۸۷ با شماره ۲۲۷۷۷ به ثبت آثار ملی رسید و از سال ۹۷ پایگاه ملی میراث‌فرهنگی بافت تاریخی روستای روئین راه‌اندازی شد.»

روستای هدف گردشگری روستای روئین در 27 کیلومتری شمال اسفراین واقع‌شده و آب‌وهوای معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پربرف و تابستان‌های معتدل دارد. آب فراوان باغ‌های این روستا را پررونق ساخته بطوریکه هیچ فصلی از سال از محصولات باغی بی‌بهره نبوده است. از جمله محصولات این روستا سیب، گلابی، گردو، انگور، هلو و زردآلو است. در این روستا خانه‌ها به طرز بسیار زیبایی به‌صورت پلکانی بر روی یکدیگر ساخته‌شده‌اند به‌طوری‌که پشت‌بام منزل یکی حیاط خانه دیگری است.

همچنین روستا طبیعتی سرسبز، ارتفاعات بلند، رودخانه دائمی، درخت‌های چنار قدیمی دارد که به آن چهره منحصربه‌فردی بخشیده است.

 مقبره ملاعارف روئینی و امامزاده اسحاق در این روستا قرار دارد. هنر زنان روستا چادرشب‌بافی، چتائی‌بافی، حوله و دستمال است. سوغات محلی این روستا چادرشب، حوله پارچه‌ای، گردو، عسل، تولیدات دامی و باغی است. ورزش محلی کشتی باچوخه، غذای سنتی کله‌جوش، مراسم محلی جشن نوروز، جشن سیزده‌بدر، مراسم دهه فاطمیه و دهه محرم، موسیقی محلی دوتار و قشمه در این روستا از ویژگی‌های خاص برخوردار است.

استان خراسان شمالی امتیاز به خبر :