• پنجشنبه 12 تیر 1399
  • 20:24

مرمت سرای ذبیحیان بازار تاریخی زنجان آغاز می‌شود

مرمت سرای ذبیحیان بازار تاریخی زنجان آغاز می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان از آغاز فصل جدید مرمت سرای ذبیحیان بازار تاریخی استان، با مشارکت بخش خصوصی خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، امیر ارجمند روز پنج‌شنبه 8 خرداد ماه گفت: «به‌موجب توافق به عمل آمده با مالک سرای ذبیحیان، این بنا به‌صورت مشارکتی مرمت و ساماندهی می‌شود.»

او افزود: «عملیات پیش‌بینی‌شده برای مرمت این بخش شامل پاکسازی سطوح آجری، خارج ساختن بندکشی فرسوده، بندکشی جدید، اصلاح نمای ستون بیرونی، ساماندهی طبقه زیرین حجره و مرمت در و پنجره‌هاست.»

ارجمند استقبال بهره‌برداران را از مرمت و احیای بناهای تاریخی استان مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: «این مجموعه تاریخی یکی از جاذبه‌های شاخص گردشگری استان در بازار تاریخی است که در راستای مرمت بخش‌های مختلف آن تمامی امکانات اداره‌کل را به‌کار گرفته‌ایم.»

یکی از شگفتی‌های این بازار 56 راه ورود اصلی و فرعی است که دسترسی به آن از کوچه‌ها و خیابان‌های متعدد میسر است. وجود 1000 باب حجره و مغازه در این بازار نشان از رونق کسب‌وکار بازار زنجان دارد. در این بازار وسیع انواع و اقسام کسب‌وکارها و صنایع‌دستی زیبای زنجان به چشم می‌خورد که بسیاری از نیازهای مردم را مرتفع می‌سازد. بازار هشت راسته دارد که به ترتیب به راسته زرگرها، جگرپزها، میوه‌فروش‌ها، رنگرزها، صندوق سازها، کلاه دوزها، سراج‌ها، کفاش‌ها و بزازها شهره است.

استان زنجان امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط