• چهارشنبه 22 مرداد 1399
  • 11:12

پروژه حفاظت و مرمت «اثر موزائیک» در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد آغاز شد

پروژه حفاظت و مرمت «اثر موزائیک» در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد آغاز شد

پروژه انتقال «اثر موزائیک» مربعی به ابعاد یک متر و 41 سانتی‌متر و با وزن بیش از یک تن از موزه پوشاک سلطنتی مجموعه سعدآباد به یکی از گالری‌های موزه که قرار است محل معرفی محتوای تاریخی این اثر باشد، آغاز شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه سعدآباد، این پروژه با همکاری موزه پوشاک سلطنتی، دفتر مدیریت، یگان حفاظت، تاسیسات، پشتیبانی و نظارت واحد حفاظت و مرمت مجموعه و با رعایت تمام موارد حفاظت و نگهداری از اثر انجام شد.

در همین راستا کارگاه موقتی پیرامون اجرای عملیات حفاظت و مرمت توسط واحد مربوطه برپا خواهد شد که تمام مراحل حفاظت و مرمت این اثر  برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده است.

این قطعه موزائیک یک بخش از یک اثر با منشا بیزانسی است که از تپه‌ای به نام موکاویر یا ماکاروس در جنوب بحر‌المیت در اردن در امیر‌نشین هاشمی پیدا شده و قدمت آن به قرن ششم میلادی برمی‌گردد.

روی این قطعه موزائیک تصویری از یک درخت انار به‌عنوان نمادی از سعادت و ابدیت دیده می‌شود که توسط یک تاک محصور شده است و خوشه‌هایی از انگور که آن‌ها نیز به نوعی سنبل و نماد جاودانگی هستند در اطراف اثر مشهود است.

این اثر فاخر توسط پادشاه وقت اردن ملک حسین در ذی‌الحجه 1394 هجری قمری معادل 1975 میلادی به پهلوی دوم هدیه داده شده است.

 اثر مذکور در قطع مربع است و ابعاد آن یک متر و 41 سانتی‌متر در یک متر و 41 سانتی‌متر است و در داخل یک جعبه فلزی قرار دارد. روی جعبه یک سمبل که تصویر دو شمشیر و یک تاج با نوشته جیش‌العربی است وجود دارد.

این اثر با توجه به کاربری پیشین ساختمان کاخ شمس پهلوی (موزه پوشاک سلطنتی فعلی) در سال‌های قبل از انقلاب به‌عنوان محل نگهداری هدایای سلطنتی و همچنین اختصاص یک گالری به نمایش آثاری از این دست، از یکی از مخازن موزه به یکی از گالری‌های موزه منتقل شد.

مهدی ارجمند امتیاز به خبر :