• چهارشنبه 22 مرداد 1399
  • 01:59

آغاز مطالعات فاز دوم طرح استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی مجموعه مفخم بجنورد

آغاز مطالعات فاز دوم طرح استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی مجموعه مفخم بجنورد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از آغاز مطالعات فاز دوم طرح استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی مجموعه مفخم بجنورد با اعتباری بالغ بر یک‌‌میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش میراث آریا به‌نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، حبیب یزادن‌پناه روز سه‌شنبه سوم تیرماه 99 با اعلام این خبر اظهار کرد: «یک میلیارد و 300 میلیون ریال اعتبار به‌منظور انجام این مطالعات و با هدف اجرای طرح توسعه و احیای مجموعه مفخم، اختصاص پیدا کرده است.»

او با اشاره به همکاری دانشگاه اصفهان در پروژه مقاوم‌سازی آیینه‌خانه و عمارت مفخم بجنورد، عنوان کرد: «در این مرحله آزمایش‌های شناخت مقاومت مصالح و دیگر مطالعات فنی انجام و اجرایی می‌شود.»

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی تصریح کرد: «این اقدامات در راستای رفع مشکلاتی است که پس از زلزله اردیبهشت‌ماه سال 96 برای این بنای تاریخی رخ داد.»

آیینه‌خانه مفخم یکی از یادمان‌های برجسته دوره قاجار است، حدود سال 1300 هجری به دستور یار محمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم ساخته شده و با شماره 1167 به ثبت ملی رسیده است.

عمارت مفخم نیز که هم‌زمان با آیینه‌خانه ساخته شد، بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین اثر تاریخی دوره قاجار در خراسان شمالی است و با شماره 952 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

این بنای مجلل 34 اتاق با دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشی‌کاری معرق، هفت‌رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.

استان خراسان شمالی امتیاز به خبر :