• ﺳﻪشنبه 14 مرداد 1399
  • 21:29

مسجد تاریخی مس‌سر در دلیجان مرمت می‌شود

مسجد تاریخی مس‌سر در دلیجان مرمت می‌شود

رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان دلیجان از عملیات مرمت اضطراری مسجد تاریخی مس‌سر خبر داد. 

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، علی مشهدی امروز 10 تیر ماه 99 با اعلام این خبر افزود: «مرمت این مسجد تاریخی با استفاده از مرمت‌کاران با تجربه در زمینه مرمت ابنیه تاریخی با تخصیص اعتباری بالغ بر ۸۰۰میلیون ریال انجام می‌شود.»

او تصریح کرد: «تاکنون چند مرحله کار مرمت روی این مسجد تاریخی انجام گرفته و در این مرحله بدنه‌سازی، بندکشی، استحکام بخشی پی و طاق‌ها، جداره‌سازی، بندکشی و مرمت بام انجام می‌شود.»

او افزود: «این عملیات اضطراری بوده و برای جلوگیری از آسیب بیشتر به بنا و همچنین رفع خطر از عابرین و ساکنین منطقه اجرا شده و در صورت افزایش تخصیص اعتبارات، برنامه مرمت کامل بنا انجام می‌شود.»

علی مشهدی در ادامه گفت: «مسجد “مس سر” از قدیمی‌ترین بناهای شهر دلیجان است، که هر مسافری را به سوی خود جذب می‌کند. قدمت این مسجد بیش از ۸۰۰ سال است و به دوره سلجوقی بازمی‌گردد. این مسجد که از جاذبه‌های تاریخی دلیجان است، در جنوب غربی شهر قرار دارد و در سال‌های اخیر توسط برخی از جوانان و رزمندگان دوران دفاع مقدس مرمت شده است»

رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان دلیجان گفت: «به دو دلیل این مسجد را مس‌ سر می‌نامند. یکی این که گفته شده گنبد آن از بلندترین بناهای دلیجان بوده و در گویش شیرین دلیجانی به جای استفاده از کلمه بزرگ لغت مس‌سر را به کار می‌بردند. دلیل دوم به خاطر پوشیده شدن قسمت فوقانی این مسجد از مس بوده و مردم با دیدن این پوشش مسی واژه مس‌سر را در معنای سر مسی به کار برده‌اند.»

این مسجد دارای گنبدی آجری است و در چهار طرف آن چهار شبستان با سبک و سياق معماری دوره سلجوقيان قرار داشته كه به مرور زمان تخريب شد. اين مسجد دارای 13 گنبد بوده كه تنها يك گنبد و عمارت منتسب به آن باقی است.

گنبد اين مسجد بر روی پايه هايی به پهنای بيش از پنج متر قرار گرفته كه از درون و بيرون بنا، آجرهای 25 سانتيمتر و در ميانه پايه، خشت به كار رفته است. بلندی گنبد 14 متر  است مسجد دارای سه که در ورودی در سه سوی مغرب، شمال و شرق قرار دارد. مصالح اصلی ساخت اين مسجد خشت و گل و در برخی قسمت‌ها آجر است. 

استان مرکزی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط