• شنبه 14 تیر 1399
  • 06:04

ميهمانان خانه چهارمحالي‌ها ديگر روي سرانداز نمي‌نشينند

به گزارش ميراث آريا(CHTN)، روش بافت اين گليم شبيه شيرکي پيچ کرمان و ورني آذربايجان است که بافنده‌ها با استفاده از طرح‌هاي ذهني و طبيعت پيرامون خود آن را مي‌بافند.

"مهرداد رئيسي" کارشناس صنايع‌دستي و مسئول بازرگاني و نمايشگاه‌هاي معاونت صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي چهارمحال و بختياري با بيان اينکه سراندازبافي بيشتر در شهرستان‌ اردل و بخش‌ها و روستاهاي تابعه رواج دارد، گفت: سال‌هاي گذشته که صنايع‌دستي به‌صورت شرکتي فعاليت مي‌کرد، فعاليت اين هنرمندان بسيار زياد بود و محصولات آنها نيز به‌صورت چشمگيري مورد استقبال مردم در شهرها و استان‌هاي ديگر قرار مي‌گرفت.

وي افزود: پيش از اين توليد اين محصول در حد نياز داخلي صورت مي‌گرفت، اما زماني که در نمايشگاه‌هاي خارجي به نمايش درمي‌آمد مرکز توجه مي‌شد و اين پتانسيل را داشت که بازار صادراتي خوبي نيز در اروپا پيدا کند.

وي فعاليت‌ بخش خصوصي را در زمينه سراندازبافي راضي کننده، ندانست و گفت: معاونت صنايع‌دستي تصديگري نخواهد داشت اما در زمينه اطلاع‌رساني و شناسايي بازار اين محصول هر اطلاعاتي که بخش خصوصي درخواست کند در اختيار آنها قرار مي‌دهد و مطمئناً اين بخش مي‌تواند به‌صورت بسيار گسترده به اين موضوع بپردازد.

رئيسي نقش‌هايي که در سرانداز به کار مي‌رود را بسيار متنوع دانست و گفت: هر منطقه به شکل خاصي طرح مي‌زند و ممکن است در يک قطعه 20 طرح متفاوت ديده شود.

وي افزود: خرچنگ يا چنگ، درخت کاج، سرو، بلوط و حيوانات اهلي يا وحشي منطقه از نقش‌هايي است که در سراندازبافي به‌کار مي‌رود.

M/H/112
امتیاز به خبر :