• یکشنبه 15 تیر 1399
  • 21:10

ايجاد شهر کاشان در چين را تکذيب مي‌کنيم

"مرتضي فرجي" رئيس مرکز ملي فرش ايران ، با اشاره به اينکه از چند روز پيش خبري مبني بر ايجاد شهري به نام کاشان در چين، و بافت و صادرات فرش‌هايي با مشخصات و ويژگي فرش کاشان ايران از سوي برخي از رسانه‌هاي جمعي به طور گسترده انعکاس يافت، در گفتگوي اختصاصي با ميراث‌آريا( CHTN)، اظهارداشت: همچنان بيش از 40 درصد سهم فرش بازار دنيا در دست ايرانيان است و ايجاد شهر کاشان در چين براي سوء‌استفاده از هنر اصيل ايراني هرگز صحت ندارد.
وي با اشاره به اينکه بعضي کشورها مانند هند، چين و پاکستان در توليد فرش فعاليت دارند، افزود: اما ايران بزرگ‌ترين سهم جهاني فرش را همچنان در دست خود گرفته است.
بنا به اين گزارش، "پرويز اسکندرپورخرمي" رئيس موزه فرش ايران چندي پيش در اين زمينه گفته بود: کشور چين با استفاده از موتيف‌هاي فرش کاشان و حتي ديگر شهرهاي ايران هم‌اکنون توانسته است سهم زيادي از بازار فرش جهان را به خود اختصاص دهد و تهديدي جدي براي ميراث معنوي ايران به وجود آورد.
وي، با اشاره به اينکه در اين مسير تنها کشور چين مهمترين کشور تهديدکننده نيست و کشورهايي مانند بنگلادش، پاکستان و حتي هند نيز با بهره‌گيري از امکانات تکنولوژيک به رقيبان جدي فرش ايراني تبديل شده‌اند،‌ افزود: بافت اين فرش‌ها به اندازه‌اي دقيق و نزديک به فرش‌هاي ايراني است که بر اساس نظر بسياري از کارشناسان نوع گره اين فرش‌ها به گره ايراني نزديک است.
اين گزارش مي‌افزايد: تأکيد جدي رئيس مرکز ملي فرش ايران، در خصوص تکذيب خبر مذکور موجب شده‌است بسياري از دست‌اندکاران فرش ايراني در صدد طرح دعوي حقوقي جدي براي ارايه شکايت به اتحاديه اروپا باشند.

113/


امتیاز به خبر :