• پنجشنبه 15 خرداد 1399
  • 16:47

پيوند سلول هاي بنيادي براي درمان بيماري ديابت

  • 31 شهریور 1389
  • 15:18
  • 0 دیدگاه
  • 539 بازدید
  • Article Rating
پيوند سلول هاي بنيادي براي درمان بيماري ديابت
به گزارش ميراث آريا (chtn) به نقل از وب دا محمد باقر لاريجاني، رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران با اعلام اين خبر از پيوند موفقيت آميز سلول هاي بنيادي در درمان ديابت خبر داد و گفت: همکاران پژوهشکده غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي تهران ساليان سال است که بر روي استفاده از سلول هاي بنيادي در درمان ديابت مشغول به فعاليت هستند.

وي گفت : يکي از روش هاي درماني بيماران ديابتي، تزريق سلول هاي جزايري است که به علت پيچيدگي هاي بسيار، چندين سال کار بر روي اين طرح تحققاتي انجام شده است است. در اين طرح از سلول هاي پانکراس بيماري که دچار مرگ مغزي شده سلول هاي جزايري را جدا کرده و بعد از فعل و انفعالاتي بر روي آن، آن ها به بيماران ديابتي تزريق کرديم.

رئيس طرح پيوند سلول هاي بنيادي در درمان ديابت در ادامه افزود: در حال حاضر امکان اين که تمام بيماران ديابتي از اين روش استفاده کنند، وجود ندارد. زيرا تعداد بيماران دچار مرگ مغزي و دسترسي به سلول هاي پانکراس آنها بسيار کم است. اما به هر حال با تلاش هاي بسيار محققان دانشگاه تهران نخستين نمونه از سلول هاي جزيره اي در کشورمان، به دو بيمار ديابتي تزريق شد و اين موفقيت بي نظيري است که در کشور به دست آمده است.

رئيس پژوهشکده غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي تهران درخصوص نويدهاي اميد بخش براي درمان اين بيماري تاکيد کرد: در 50 سال گذشته، به رغم به وجود آمدن ابداع داروها و انسولين هاي جديد در کنترل ديابت متاسفانه هيچ روش درمان قطعي براي ديابت پيدا نشده ولي ما در تلاش هستيم تا بتوانيم راه هايي براي درمان ديابت فراهم کنيم. هر چند در اين راه دشوار چالش هايي هم داشته ايم.

رييس شوراي سياستگذاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با بيان اين که تاکنون پيوند سلول هاي بنيادي براي درمان بيماري ديابت فقط در چند کشور پيشرفته جهان صورت گرفته، گفت: اميدواريم که پا به پاي دنيا پيش برويم و در اين راه کارهاي جديدي را به نام ايران در دنيا به ثبت برسانيم.

وي اضافه کرد: تحقيقات پيوند سلول هاي بنيادي بتاي پانکراس هنوز در آغاز راه است. البته ما در مدل هاي حيواني نتايج قابل توجهي را تاکنون به دست آورده ايم و با گذشت زمان در مدل هاي تزريق انساني هم به نتايج خوبي خواهيم رسيد. به خصوص که توانستيم در يک روز، دو پيوند نادر و موفقيت آميز را در کشورمان ايران داشته باشيم./122
امتیاز به خبر :