• ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
  • 13:46

خانه بر حق طلب يادگاري از دوره قاجار

خانه بر حق طلب يادگاري از دوره قاجار
به گزارش ميراث آريا (chtn) به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان فارس اين بناي تاريخي در خيابان لطفعليخان زند، محله گود عربان، پشت مدرسه خان در گذر اصلي مدرسه خان واقع شده است.

پس از عبور از يک ساباط به طول 20 متر به ورودي خانه مي رسيم. ورودي از هشتي به حياط با گذر از زير تراسي صورت مي‌گيرد که از بالاي اين تراس پلکاني به پشت بام مي رود.

حياط اين بنا در سه طرف داراي ساخت و ساز است و شاه نشين ضلع شمالي حياط داراي يک ارسي پنج دري زيبا با شيرسرهاي پهن است و جرزهاي دو طرف آن با کاشيکاري معرق تزئين شده است. در شرق شاه نشين اتاق کوچکي با ارسي سه دري وتزيينات خاص قرار داردو برخلاف پلان‌هاي معمول خانه در معماري ايراني قرينه آن در سمت ديگر شاه نشين تکرار نشده است. مشبکهاي چوبي با شيشه‌هاي رنگين و زيبا و نقاشي هاي روي سقف کاذب چوبي اتاق بي نظير هستند.

در ضلع غربي حياط دو اتاق سه دري واقع شده است که به وسيله راه پله اي که در وسط اين ضلع قرار دارد به داخل اتاق‌ها راه مي يابيم. در بالا و جرزهاي اطراف سه دري ها با کاشي هاي هفت رنگ و معرق به نحوي زيبا کار شده است. کتيبه کاشيکاري شده اين ضلع داستان بهرام گور را به نمايش مي گذارد که به تنهايي از ارزش فراواني برخوردار است. نورگيرهاي مشبک فلزي فرنگي پيچ در کنار نورگيرهاي مشبک سنگي از ديگر جاذبه‌هاي اين اثر تاريخي است.
خانه برحق طلب 20 متر طول و 18 متر عرض و حدود 360 مترمربع مساحت دارد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي ،صنايع دستي وگردشگري فارس اين خانه در سال‌هاي گذشته شناسائي و در سال 84 کليه اقدامات ثبتي آن انجام گرفت که پس از طي مراحل قانوني به شماره 15347 به فهرست آثار ملي کشور پيوست./122

امتیاز به خبر :