• یکشنبه 22 تیر 1399
  • 07:00

بازديد معاون توسعه و مديريت سازمان ميراث فرهنگي از يزد

بازديد معاون توسعه و مديريت سازمان ميراث فرهنگي از يزد
به گزارش ميراث آريا(chtn) ملک محمد نجفي معاون توسعه و مديريت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور به اتفاق مديرکل و مسوولان اداره کل ميراث فرهنگي استان از پروژه‌هاي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان‌هاي يزد، صدوق، ميبد و اردکان بازديد کردند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستيي و گردشگري استان يزد با اشاره به ساخت موزه منطقه‌اي در زميني به وسعت 24هزار مترمربع، افزود: اين موزه داراي 300/14 متر مربع زيربنا شامل فضاهاي فرهنگي، آموزشي، موزه‌اي و اداري، هفت هزار مترمربع حياط و محوطه سبز و نزديک سه هزار مترمربع فضاهاي خدماتي و رفاهي با الهام از معماري سنتي و اصيل منطقه طراحي و اجرا خواهد شد.

بهرام رضايي اضافه کرد: موزه منطقه‌اي به‌دنبال فراهم آوردن بستري مناسب براي بازشناسي و يادآوري ابعاد هويت فرهنگي و تمدن ايراني است. براي تحقق اين امر بايد به مطالعه و معرفي توانمندي‌ها و پتانسيل‌هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي استان‌هاي حاشيه کوير پرداخت.

وي در بازديد از کمپينک اشکذر، زارچ و شاهديه گفت: طرح کمپينگ زارچ در کارگروه ميراث فرهنگي استان مصوب شده و ساخت آن در زميني بيش از هشت هزار مترمربع در حال انجام است.

وي کمپينگ زارچ را شامل مجتمع بهداشتي و 12 آلاچيق توصيف کرد که بهره بردار آن شهرداري زارچ است.

اين مقام مسوول مجتمع خدماتي رفاهي آنا ميبد به عنوان مکان بعدي بازديد شامل مجموعه تفريحي(مجموعه آبي و شهربازي)، خدماتي چون رستوران، فضاي اقامتي، واحدهاي تجاري، سالن اجتماعات،پمب گاز و پمب بنزين،محل فرود بالگرد و محل استقرار پل هلال احمر در مساحت 10 هزار مترمربع معرفي کرد و افزود: طرح مجتمع در کارگروه گردشگري استان مصوب شده و تاکنون بيش از 30 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است.

همچنين از خانه هوشمند ميبد از جمله پروژه هاي پرديس اردکان شامل خانه هاي مجدالعلما، انصاري، صناعي، ضياعي واقع در محله قديمي چرخاب بازديد به عمل آمد.

رضايي متراژ زيربناي خانه‌ها را به طور تقريبي چهار هزار مترمربع توصيف کرد که قدمت آن‌ها به دوره قارجاريه بازمي‌گردد.

يه گفته اين مقام مسوول، اين خانه‌هاي تاريخي باهدف گسترش صنعت گردشگري و با عملکرد پذيرايي_ اقامتي در شهرستان اردکان احيا خواهد شد./119
امتیاز به خبر :