• یکشنبه 22 تیر 1399
  • 06:54

مراکز خريد و فروش اموال تاريخي مجاز راه‌اندازي مي‌شوند

مراکز خريد و فروش اموال تاريخي مجاز راه‌اندازي مي‌شوند
به گزارش ميراث آريا (chtn) مسعود علويان صدر گفت : اموالي فرهنگي و تاريخي مجاز هستند که منشاء حصول آنها حفاري هاي باستان شناسي نباشد بلکه ازطريق فعاليت‌هاي فرهنگي هنري افراد به دست آمده باشند و در سير تحول تاريخي از نسل‌هاي گذشته به نسل کنوني رسيده باشند.

وي به عنوان مثال از فرش‌هاي قديمي، نسخ خطي و آثار صنايع دستي داراي قدمت تاريخي نام برد و گفت: اين آثار داراي قدمت تاريخي هستند اما از حفاري هاي باستان شناسي بدست نيامده اند بنابراين جزو اموال فرهنگي و تاريخي مجاز به‌شمار مي‌آيند.

علويان صدر ادامه داد: اينها آثار و اموال فرهنگي و تاريخي هستند که خريد و فروش آنها در کشور مجاز است ولي خروج آنها از کشور مجاز نيست.

وي توضيح داد: اين درحالي است که آثار بدست آمده از حفريات باستان شناسي را نه مي توان خريد و فروش کرد و نه مي توان از کشور خارج کرد.

معاون ميراث فرهنگي کشور هدف از ايجاد اين مرکز را جلوگيري از قاچاق اموال تاريخي عنوان کرد و گفت: اگر بستر مناسبي براي مبادله آثار تاريخي در کشور فراهم شود، هيچگاه انگيزه اي براي خروج غيرمجاز اين آثار از کشور براي صاحبان و مالکان آنها ايجاد نمي شود.

علويان صدر افزود: همچنين سازمان ميراث فرهنگي با ايجاد مراکز خريد و فروش آثار تاريخي مجاز، وظيفه دارد علاوه بر جلوگيري از قاچاق اموال فرهنگي تاريخي مجاز، با ايجاد فرصت فرهنگي و اقتصادي مناسب، از دارندگان اين آثار حمايت کند تا آنها بتوانند از درآمد حاصل از فروش و مبادله اين آثار بهره مند شوند.

وي ايجاد امنيت در مبادله و ارايه تعريفي درست براي آثار تاريخي مجاز کشور و ايجاد بسترهاي مناسب براي نگهداري و حفاظت از اين دسته از اموال را ازجمله نتايج راه اندازي اين مراکز برشمرد.

علويان صدر گفت: يکي ديگر از ثمرات راه اندازي اين مرکز شناسايي مجموعه داران آثار تاريخي و فراهم کردن زمينه اي مناسب براي ايجاد موزه هاي خصوصي است.

وي با بيان اين‌که اين مراکز در اواخر سال جاري و يا اوايل سال آينده راه اندازي خواهند شد، ادامه داد: از آنجايي که اين مراکز براي نخستين بار در کشور راه اندازي مي‌شوند، اخذ مجوزهاي قانوني لازم و تدوين يک چهارچوب منظم، هدفمند و قانوني براي اين مراکز الزامي است.

اين مقام مسؤول در مورد اموال فرهنگي تاريخي معاصر نيز گفت: اينها آثاري هستند که مي توانند از کشور خارج شوند و علاقمندان از کشورهاي خارجي مي توانند آنها را خريداري کنند و به کشور خود ببرند.

علويان صدر افزود : خريد و فروش اين دسته از آثار فرصتي براي جذب سرمايه و ورود ارز به کشور را فراهم مي کند. /122
امتیاز به خبر :