• ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
  • 14:46

"باغات ايراني "در حافظه جهاني يونسکو ثبت مي‌شود

"باغات ايراني "در حافظه جهاني يونسکو ثبت مي‌شود
به گزارش ميراث آريا (chtn) مسعود علويان صدرافزود : ايران هر سال دو سهميه ثبت ميراث فرهنگي در يونسکو دارد که در تيرماه سال 1390 يک اثر ميراث طبيعي و يک اثر غيرمنقول را در يونسکو به ثبت جهاني خواهيم رساند.

وي در ادامه با بيان اين‌که تهيه پرونده "باغات ايراني " حدود يک سال و نيم زمان برده است،‌ گفت: در پرونده ثبت جهاني "باغات ايراني " 9 باغ از 7 استان کشور معرفي شده است که شامل باغ ارم شيراز، باغ عباس‌آباد بهشهر، باغ فين کاشان،‌ باغ چهلستون اصفهان، باغ شاهزاده ماهان کرمان، باغ پاسارگاد، باغ پهلوان‌پور يزد، باغ دولت‌آباد يزد و باغ اکبريه بيرجند است.

به گفته معاون ميراث فرهنگي کشور پرونده ثبت جهاني "باغات ايراني " در حال حاضر مراحل کارشناسي در يونسکو را هم گذرانده است که قطعاً به عنوان سيزدهمين اثر ميراث فرهنگي جهاني ايران ثبت مي‌شود.

تخت‌جمشيد،‌ چغازنبيل،‌ميدان نقش جهان، تخت سليمان،‌ پاسارگاد، ارگ‌بم، سنگ‌ نوشته بيستون، گنبد سلطانيه ، مجموعه کليساي سنت استپانوس و قره کليساي اروميه، سازه‌هاي آبي‌ شوشتر، بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي و بازار تبريز 12 اثر ميراث فرهنگي ثبت شده در يونسکو هستند.

علويان صدر گفت: پرونده باغات ايراني اولين پرونده ثبتي زنجيره‌اي است که مجموع 9 باغ در 7 استان را دربرمي‌گيرد.

باغات ايراني که در تمام دنيا شهره است شامل چهار عنصر زمين، آب، گياه و فضاي معماري است، آنچه باغ ايراني را از ساير باغ‌هاي دنيا متمايز مي‌کند اين است که هر آنچه در فضاي باغ وجود دارد با نظم معماري به هم پيوند خورده و بناها و فضاي باز باغ با هم تلفيق شده و جداي از يکديگر نيستند به طوري که حتي عنصر آب در ميان بناها در جريان است.

ثبت جهاني جنگل‌هاي حرا به عنوان اولين اثر طبيعي ايران در يونسکو

معاون حفظ و احياي آثار تاريخي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از ثبت جهاني جنگل‌هاي حرا به عنوان اولين اثر طبيعي ايران در يونسکو خبر داد و گفت: اين اثر طبيعي نيز تيرماه سال آينده در يونسکو ثبت مي‌شود.

علويان صدر زمان تهيه اين پرونده را براي ثبت در يونسکو يک سال و نيم عنوان کرد.

به گفته معاون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نتايج بررسي‌هاي کارشناسان يونسکو درباره ثبت پرونده جنگل‌هاي حراي ايران هنوز اعلام نشده است.

جنگل‌هاي حَرّا در 8 منطقه حفاظت شده ايران مي‌رويد که در اين ميان جنگل‌هاي هميشه سبز دريايي حرا در حاشيه شمال غربي قشم ، از زيباترين گردشگاه‌هاي خليج فارس به شمار مي‌آيد.

جنگل‌هاي حرا بر روى خاک‌هاى لجنى ناشى از رسوب خاک‌هاى حاصل از فرسايش سواحل رشد مي‌کنند و دائماً در معرض جزر و مد آب قرار دارند. به طورى که در زمان جزر، درختان و بستر لجنى آن‌ها از آب بيرون آمده و به صورت جزايرى پراکنده نمايان مى‌شوند و در زمان مد، ‌تمامى جنگل حرا به زير آب رفته و ناپديد مى‌شود. درخت حرا در نقاطى مى‌رويد که در مواقع مد دريا به زير آب بروند. درختان حرا آب شور دريا را شيرين کرده و از آن تغذيه مى‌کنند./122
امتیاز به خبر :