• پنجشنبه 08 خرداد 1399
  • 01:39

تهيه پرونده مراسم سينه زني سنتي طالقان براي ثبت درميراث ناملموس

تهيه پرونده مراسم سينه زني سنتي طالقان براي ثبت درميراث ناملموس
به گزارش ميراث آريا (chtn)، به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان البرز، «ابوالفضل عبيدي» با اشاره به تهيه اين پرونده براي ثبت در فهرست ميراث ناملموس گفت: اين پرونده به هفتمين نشست سراسري شوراي عالي ثبت آثار کشور در استان سمنان ارائه خواهد شد.

وي افزود: مهم‌ترين شاخصه اين مراسم، تشکيل حلقه‌اي است که در آن هر نفر با دست چپ کمر نفر بعدي را گرفته و پس از هر ضربه به سينه (درحالت يک ضرب هر بار و در سه ضرب پس از هر سه ضربه) يک بار به سمت جلو خم مي‌شوند.
وي افزود: عزاداران با هر ضربه سينه در‌‌ همان حال يک گام به سمت راست بر مي‌دارند و پس از گام سوم مکث کوتاهي مي‌کنند.

به گفته وي، حلقه عزاداران مدام به خلاف عقربه ساعت مي‌چرخد اين نوع سينه زني موسوم به شيلنگه در طالقان مرسوم است ضمن اينکه تشکيل حلقه يا دو صف و سينه زني با دو دست نيز معمول است.

عبيدي اضافه کرد: منطقه طالقان داراي فرهنگ بسيار غني است که آداب و رسوم ويژه‌اي دارد و ثبت ميراث ناملموس در طالقان از اولويت‌هاي معاونت ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان البرز است.

وي خاطر نشان کرد: پيش از اين، عاشوراي قديم مهران، داستان روايي عزيز و نگار، مراسم پنجه پيتک، مراسم شال اندازي، درجي سران، (شب چله) تيره ماسيزه و قفل سازي سنتي از شهرستان طالقان در فهرست ميراث ناملموس کشور به ثبت رسيده است.
الف۱۰۸
امتیاز به خبر :