• پنجشنبه 15 خرداد 1399
  • 18:24

دومين جشنواره انگور هزاوه برگزار شد

دومين جشنواره انگور هزاوه برگزار شد
به گزارش ميراث‌آريا (chtn)، در اين جشنواره روش‌هاي تهيه فرآورده‌هاي خوراکي از انگور به نمايش درآمد و برنامه‌هاي موسيقي محلي، بازي‌هاي بومي استان مرکزي، تجليل از توليدکنندگان برتر انگور و نمايشگاهي از محصولات کشاورزي و لبني از ديگر برنامه‌هاي آن بود.

روستاي هزاوه در فاصله ‎ 18کيلومتري شمال غربي شهرستان اراک واقع شده و قدمت آن به قرن پنجم هجري مي‌رسد و ساکنان آن با بهره‌گيري از شيوه‌هاي سنتي، ابزار و ادوات بومي در پرورش انگور فعاليت دارند.

انگور، کشمش، مويز، شيره، ترخينه شيره، باسلق، شربت رب انگور، سرکه، سرکه شيره و ساير فرآورده‌هاي توليدي از اين محصول از سوغات‌هاي استان مرکزي است.

«مجتبي رضواني» قائم‌مقام ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مرکزي در اين مراسم گفت: روستاي هزاوه زادگاه مشاهيري چون اميرکبير و قائم‌مقام فراهاني است و به منظور معرفي جاذبه‌هاي فرهنگي، تاريخي و اقتصادي آن تورهاي يک‌روزه گردشگري در کنار جشن مذکور پيش‌بيني شده است.

او تصريح کرد: کار تملک منزل اميرکبير به عنوان يکي از مصوبات دور سوم سفر هيات دولت به استان مرکزي انجام و معرفي اين شخصيت بزرگ به عنوان نخبه فرهنگي اين استان در اين جشنواره تدارک ديده شده است.

اين مقام مسوول در اداره‌کل ميراث‌فرهنگي استان مرکزي ابراز اميدواري کرد با اتمام کار مطالعات اوليه و عمليات مرمت، موزه مناسبي در اين مکان ايجاد شود.

«رضواني» خاطرنشان کرد: در محل اما‌م‌زاده احمد(ع) نيز با ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري، کار محوطه‌سازي فضاي پيرامون و رطوبت‌گيري ساختمان و مرمت گنبد از سال گذشته آغاز شده است.

«مسلم پورقاسميان» فرماندار اراک نيز در اين مراسم با بيان اينکه اصلاح و احياي باغ‌هاي انگور روستاي هزاوه به عنوان صنعت و محل درآمد روستاييان و باغداران اين منطقه بايد با تدبير و برنامه‌ريزي مسوولان انجام شود، گفت: برگزاري اين جشنواره و حضور گردشگران بهترين گزينه براي معرفي انگور هزاوه و مشتقات آن است که بايد هر سال باشکوه‌تر از سال‌هاي قبل اجرا شود.

او ادامه داد: کار کاشت تا برداشت محصول انگور بسيار مشقت‌بار و قيمت خريد اين محصول از باغداران بسيار ناچيز است که بايد در راستاي حمايت از توليدکنندگان اقداماتي صورت گيرد.

در اين مراسم از «عبدالحسن ميرعبدالحق» کشاورز نمونه استان مرکزي تقدير به عمل آمد.
/115
امتیاز به خبر :