• یکشنبه 05 خرداد 1398
  • 03:21

وطن‌دوست نماينده تام‌الاختيار ايران در مرکز ميراث جهاني يونسکو شد

به گزارش ميراث آريا(CHTN) و به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، در حکم مشايي خطاب به وطن‌دوست آمده است: "با توجه به تجربيات ارزشمند جنابعالي در حوزه فعايت‌هاي بين‌المللي، ميراث جهاني و ضرورت گسترش فعاليت‌هاي کشور در مرکز و کميته ميراث جهاني يونسکو، به‌ويژه فراهم کردن زمينه‌هاي مورد نياز براي عضويت جمهوري اسلامي ايران در کميته ميراث جهاني جهت معرفي بهتر ارزش‌هاي نهفته در ميراث گرانقدر کشور، به‌عنوان نماينده تام‌الاختيار اينجانب براي پيشبرد اين امور و برقراري ارتباطات مورد لزوم با يونسکو، مرکز ميراث جهاني و کميته ميراث جهاني تعيين مي‌شويد.

عبدالرسول وطن‌دوست رئيس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي – فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري درباره اين قلم و فعاليت‌هاي ايران در کميته ميراث جهاني گفت: ايران جزء اولين کشورهايي بوده که به کنوانسيون حفاظت ميراث فرهنگي و طبعي جهاني پيوسته است.

وي افزود: عضويت و تلاش ايران در اين کنوانسيون پيش از انقلاب، به ثبت سه اثر تاريخي تخت‌جمشيد، چغازنبيل و ميدان نقش جهان اصفهان منجر شد، پس از انقلاب با وقوع جنگ تحميلي و مشکلات ناشي از آن، چند سالي ارتباط ما با کنوانسيون قطع شد؛ ولي طي 8 سال گذشته، با فعاليت دوباره توانستيم پنج اثر ديگر را در فهرست ميراث جهاني ثبت کنيم.

وطن‌دوست خاطرنشان کرد: رويکرد سازمان طي دو سال اخير براي حضور فعال در مرکز و کميته ميراث جهاني جدي‌تر شده است و در پي آن هستيم با شرکت در انتخابات آتي يا انتخابات بعدي کميته مزبور به‌عنوان عنصر اصلي و فعال مطرح شده و حرکت‌هاي تازه‌تري براي معرفي ميراث تاريخي ايران به جهانيان و ثبت آثار بيشتر در فهرست جهاني انجام دهيم.

بنابراين گزارش، دکتر رسول‌ وطن‌دوست متولد 1326 در اصفهان و داراي دکتراي مرمت آثار تاريخي از دانشگاه لندن در سال 1358 است.

وي بنيانگذار نخستين آزمايشگاه مرمت و اايران در سال 1352 و از پايه‌گذاران رشته مرمت در دانشگاه‌هاي کشور است. بخشي از سوابق و فعاليت‌هاي اجرايي و پژوهشي دکتر وطن‌دوست در حوزه حفاظت و مرمت آثار تاريخي عبارتند از:

- 30 سال تدريس در دانشگاه‌هاي مختلف در حوزه مرمت آثار تاريخي؛
- مؤسس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي – فرهنگي؛
- حضور در اکثر اجلاس‌هاي کميته ميراث جهاني طي 15 سال گذشته؛
- همکاري در ثبت پرونده‌هاي آثار تاريخي ايران در ميراث جهاني؛
- فعاليت و حضور در کنوانسيون حفاظت ميراث فرهنگي و طبيعي جهاني طي 30 سال گذشته؛
- مؤلف کتاب‌ها و مقاله‌هاي متعدد تخصصي در حوزه مرمت آثار تاريخي و انتشار آن در نشريات داخلي و خارجي؛
- مجري نخستين پروژه جهاني مرمت ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي(چغازنبيل)؛
- عضو شوراي اجرايي مرکز بين‌المللي مطالعه حفاظت و مرمت آثار تاريخي(ايکروم)؛
- عضو شوراي اجرايي ايکوموس؛
- عضو کميته‌هاي بين‌المللي نجات‌ ميراث افغانستان و عراق در يونسکو؛
- عضو مؤسس و رئيس کميته اجراي موزه بزرگ تاريخ تمدن و موزه نوبيا در مصر؛
- کارشناس يونسکو در حوزه حفاظت و مرمت آثار تاريخي و آموزش نيروي انساني؛

M/


امتیاز به خبر :