• جمعه 09 خرداد 1399
  • 04:35

موزه‌ها درس عبرتي براي جامعه محسوب مي‌شوند

موزه‌ها درس عبرتي براي جامعه محسوب مي‌شوند
به گزارش ميراث آريا (chtn) و به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري آذربايجان شرقي، نماينده مقام معظم رهبري در استان آذربايجان شرقي در ديدار با مديران و کارکنان اداره کل ميراث‌فرهنگي آذربايجان شرقي و صنوف وابسته بر ضرورت توسعه موزه‌ها تأکيد کرد.

«آيت الله محسن مجتهد شبستري» با اشاره به نتايج فعاليت موزه‌ها گفت: موزه‌ها علاوه بر ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي آشنايي با گذشتگان، درس عبرتي براي افراد جامعه نيز محسوب شده و در مجموع يادگاري از گذشته‌اند.

او بر غنا بخشي موزه‌ها تأکيد کرد و گفت: غناي موزه‌هاي استان بايد به عنوان يک اولويت مورد توجه قرار گيرد تا جوانان و نوجوانان با گذشته تاريخي خود آشنايي بيشتري پيدا کنند.

امام جمعه تبريز در ادامه با اشاره به تأکيد قرآن کريم در مورد گردش و مطالعه تاريخ گذشتگان گفت: گردشگري داراي اثرات مختلف و درس‌هاي عبرت براي گردشگر است و از نقاط مختلف تاريخ مي‌توان درس‌هاي بزرگي آموخت.

او با اشاره به وجود نکات مهم و قابل تامل در بارگاه ملکوتي امامزاده‌ها گفت: اين قبور مطهر که اکنون در اوج شکوه قراردارند، داراي نکات عبرت آموز فراواني بوده و جايگاه انسان‌هاي بزرگوار و متصل به اهل بيت را در مقايسه با عاقبت ظالمان و جائران تاريخ نشان مي‌دهد.

«آيت الله مجتهد شبستري» بر عمران و آبادي نقاط تاريخي تأکيد کرد و افزود: بازسازي امامزاده‌ها و مساجد داراي اهميت فراواني است و در اين ميان بازسازي مساجد، بيش از هر موردي اهميت دارد.

«تراب محمدي» مديرکل ميراث‌‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري آذربايجان شرقي نيز در اين جلسه با اشاره به فرا رسيدن روز جهاني موزه و هفته ميراث‌فرهنگي به ارائه گزارشي از عملکرد اين اداره کل و فعاليت موزه‌ها پرداخت.

او گفت: با ثبت جهاني بازار تبريز اين بازار از رونق خاصي در امر گردشگري مواجه شده و علاوه بر گردشگران، کسبه بازار نيز از رونق آن بي‌بهره نبوده‌اند.

مديرکل ميراث‌فرهنگي آذربايجان شرقي افزود: 97 درصد از بخش سوخته بازار تبريز که در سال گذشته دچار حريق شده بود مرمت شده و مابقي مغازه‌هاي موجود نيز در حال اتمام مراحل مرمت است.

او ادامه داد: 200 مسجد تاريخي آذربايجان شرقي در فهرست آثار ثبت ملي شده‌اند که 30 مسجد در سال گذشته مرمت شده و در اختيار مومنان قرار گرفته است و 5 مسجد تاريخي ديگر مراحل بازسازي و مرمت را طي مي‌کنند.

«محمدي» خاطر نشان کرد: 15بقعه متبرکه نيز در استان بازسازي و مرمت شده و بخش قابل توجهي از امامزاده‌ها در نقاط مختلف استان در حال مرمت و بازسازي است.

همچنين در ادامه اين مراسم آيت الله مجتهد شبستري از سايت اينترنتي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري آذربايجان شرقي بازديد کرده و در حضور ايشان فاز اول بخش جديد اين سايت به بهره برداري رسيد.

111
امتیاز به خبر :