• ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1399
  • 12:27

نخستين سايت موزه باستان‌شناسي شرق کشور

نخستين سايت موزه باستان‌شناسي شرق کشور
به گزارش ميراث آريا (chtn) و به نقل از روابط عمومي ادراه کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خراسان رضوي «مجتبي رجايي» سرپرست اين اداره کل ادامه داد: اين سايت در محوطه باستاني بنديان در شهر درگز واقع شده که در سال‌هاي اخير کشف شده و داراي سه تپه باستاني با وسعت چهار هکتار است.

او گفت: تاکنون 900 متر از اين مجموعه با هزينه‌اي بالغ بر 5 هزار ميليون ريال مورد کاوش قرار گرفته است.

سرپرست اداره کل ميراث‌فرهنگي خراسان رضوي تصريح کرد: طرح مطالعاتي سايت موزه مذکوردر سال 85 انجام و در شوراي فني موزه‌ها در سازمان ميراث‌فرهنگي کشور براي اجرا به تصويب رسيده است.

«رجايي» خاطرنشان کرد: کشفيات باستان‌شناسي اين محوطه، حاصل کشف آثار بي‌ نظيري است که از لحاظ هنري و مذهبي داراي ارزش فراواني است.

او بيان داشت: از مهمترين عناصر باستاني تاريخي اين سايت مي‌توان به تالارهاي ستون دار، اطاق‌ها، محوطه‌ها، راهروها، اطاق استودان، ايوان و يک آتشکده اشاره کرد.

سرپرست اين اداره کل ادامه داد: گچبري‌هاي متنوع مرمت شده به ويژه نقش آناهيتا در ديوار غربي محوطه تاريخي سايت، از ديگر آثار کاوش شده در اين سايت است.

«رجايي» يادآور شد: فاز دوم سايت موزه شامل مسيرهاي اصلي و فرعي، مسيرهاي دسترسي به سايت و تپه‌ها براي گردشگران و فراهم آوردن تسهيلات و تمامي خدمات مورد نياز گردشگران است که در پيش بيني‌هاي فاز دوم منظور شده است.


111

امتیاز به خبر :