• دوشنبه 12 خرداد 1399
  • 05:36

احياء کارگاه‌هاي نمدمالي و جاجيم‌بافي در اورامان تخت

احياء کارگاه‌هاي نمدمالي و جاجيم‌بافي در اورامان تخت
«فرهاد حامدي» در گفتگو با خبرنگار ميراث آريا (chtn)، افزود: معاونت صنايع‌دستي کردستان تمرکز بر صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي روستاها را با هدف جلوگيري از فراموشي و احياء رشته‌هاي منسوخ شده آغاز کرده است.

او با اشاره به اينکه مردم روستاي اورامان تخت از سه هزار سال پيش اقدام به تهيه مهم‌ترين مايحتاج زندگي خود کرده‌اند، گفت: صنايع‌دستي در اين روستا از گذشته‌هاي دور گره در نيازمندي‌هاي مردم داشته است.

معاون صنايع‌دستي اداره کل ميراث‌فرهنگي کردستان تصريح کرد: در روستاي اورامان متأسفانه چون فرصتي براي عرضه اين محصولات به خارج از استان به وجود نيامده نتوانسته آن طور که بايد و شايد اشتغالزا باشد و تعدادي از رشته‌هاي بومي در طول زمان فراموش شده‌اند.

«حامدي» ادامه داد: در سال 90 با تمرکز بر صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي روستاهاي استان، احياء دو رشته بومي و فراموش شده اورامان تخت در دستور کار قرار مي‌گيرد.

اين مقام مسوول از نمد و جاجيم به عنوان دو رشته قابل احياء در اين منطقه نام برد و اظهار داشت: هيچ کارگاه متمرکز و فعال جاجيم‌بافي و يا نمدمالي در اوامان تخت وجود ندارد و به دليل اهميت اين دو رشته‌ کارگاه‌هايي راه‌اندازي مي‌شود.

او تأکيد کرد: در حال حاضر صنعتگران فعال در اين رشته‌ها به شکل خانگي فعاليت خود را ادامه مي‌دهند.

معاون صنايع‌دستي اين استان بيان داشت: در سال گذشته دو کارگاه زيورآلات سنتي و موج‌بافي در منطقه اورامانات احياء شدند.

«حامدي» در ادامه اظهار داشت: هشت کارگاه زيور آلات سنتي و 30 کارگاه موج بافي به صورت فعال از سال گذشته در اين منطقه فعاليت مي‌کنند.

111
امتیاز به خبر :