• پنجشنبه 15 خرداد 1399
  • 15:02

روستاي کردشت،‌ مجموعه‌اي زيبا در ساحل رود ارس

روستاي کردشت،‌ مجموعه‌اي زيبا در ساحل رود ارس
‌‌به گزارش ميراث آريا(chtn)، اين مجموعه در دوره قاجار و در زمان نايب‌السلطنه عباس‌ميرزا و جنگ‌هاي سي‌ساله ايران و روس ساخته شده ‌و حمام بزرگ، عمارت، حمام کوچک، مسجد غريب، ديوانخانه، يخچال، قلعه کردشت و ‌پادگان نظامي‌ را شامل مي‌شود که قديمي‌ترين آن‌ها مسجد غريب دوره زنديه است.

حمام بزرگ کردشت تمام عناصر معماري حمام‌هاي ايراني را داراست و‌ شامل هشتي ورودي، سربينه، ميان در، گرمخانه، خزينه و شاه‌نشين مي‌شود.

حمام داراي دو ورودي جداگانه است که ورودي جنوبي متعلق به عموم و ورودي شمالي مختص شخص عباس‌ميرزا بوده و به وسيله تونلي که به تونل عباس‌ميرزا معروف است‌ مستقيما به عمارت و اتاق شخصي وي متصل مي‌شود.

آهک‌بري‌هاي بسيار باشکوهي با نقوش اسليمي به همراه ستون‌هاي سنگي مقرنس‌کاري‌‌شده و کفش‌کن‌هاي سنگي حجاري‌شده فضاهاي داخلي حمام را زينت داده است.

حمام داراي حياطي بزرگ در ضلع جنوبي عمارت است که قاب‌بندي‌هاي اطراف آن زيبايي حياط را دو چندان کرده و رواق الحاقي در شمال حياط ورودي حمام را با معماري خاصي تعريف کرده است.

اين مجموعه از جمله بناهايي است که زير نظر اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان شرقي مرمت و بازسازي شده و بازديد از آن براي عموم آزاد است.
ب/110
امتیاز به خبر :