• یکشنبه 22 تیر 1399
  • 04:36

«قلب رويان» دالي در موزه جهان نما

«قلب رويان» دالي در موزه جهان نما
به گزارش ميراث آريا(chtn)، به نقل از روابط عمومي مجموعه فرهنگي - تاريخي نياوران؛ در پي برگزاري نمايشگاه ناديده‌ها از مخازن با محتواي نمايش آثار شاخص هنرمندان به صورت دوره‌اي در موزه جهان نما اين اثر نفيس در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است.

قلب رويان با تکنيک ليتوگرافي و اچنيگ در ابعاد 59 در 78 خلق شده و در نمايشگاه دوره‌اي فصل پاييز در موزه جهان نما در معرض نمايش عموم قرار گرفته است.

سالوادور دالي در فيگوراس اسپانيا به دنيا آمد. او نقاش، تصويرگر و طراح اسپانيايي بود که از مبلغان مشهور خودستيزي در هنر به شمار مي‏آيد. تحصيل در آکادمي مادريد را وانهاد و به پاريس رفت.

در آنجا جنبش سوررئاليسم پيوست و تلقي خود را از نقاشي سوررئاليسم در پرده‏هايي چون استمرار حافظه نشان داد. به اتفاق لويي بونوئل، دو فيلم سگ آندلسي و عصر طلايي را ساخت.

او به موضوع‏هاي مذهبي نيز مي‏پرداخت. دالي با گرايش به سنت احياگران هنر پيشارافائلي و ستايش نقاشان آکادميک سده نوزدهم، عملاً نسبت به تجربيات هنرمندان مدرن واکنش منفي نشان داد. خود او نقاشي‏هايش را تحت عنوان «عکس‏هايي از روياها که با دست رنگ شده» وصف مي‏کرد.

موزه جهان نما يکي از موزه‌هاي مجموعه فرهنگي-تاريخي نياوران است که کلکسيوني از آثار هنري اهدايي يا خريداري شده ايراني و خارجي در دوران پهلوي را با دو معيار تنوع و نفاست آثار هنري و همچنين گسترة زماني خلق آن‌ها در خود جاي داده است.

در اين موزه آفرينه‌هايي که هزاران سال با يکديگر اختلاف سن دارند، آثاري از تمدن‌هاي تاريخي سيلک، موشيکا، حاشيه نيل و خاور دور، در کنار آثاري از نام آوران هنر معاصر جهان همچون آمادئو موديلياني، پابلو پيکاسو، پل گوگن، کاميل پيسارو، لوئي والتا، ادگار دگا، خوان ميرو، آگوست رنوار، سالوادور دالي، مارک شاگال، آلبرتو جاکومتي، اندي وارهول و پيشگامان هنر نوگراي ايران همچون حسين زنده رودي، پرويز تناولي، بهمن محصص، پرويز کلانتري، مسعود عربشاهي، سهراب سپهري، ژازه طباطبايي، ناصر اويسي، منوچهر يکتايي، پروانه اعتمادي و غيره در معرض ديد قرار دارند.
/104
امتیاز به خبر :