• چهارشنبه 25 تیر 1399
  • 06:36

نقش موثر جشنواره‌هاي محصولي در توسعه گردشگري کشاورزي

نقش موثر جشنواره‌هاي محصولي در توسعه گردشگري کشاورزي
به گزارش ميراث‌آريا‌(chtn)، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان گيلان گفت: تحليلگران بخش کشاورزي و گردشگري بر اين عقيده‌ هستند که رمز و راز توسعه پايدار و هدفمند بخش کشاورزي گيلان را بايد در استفاده‌هاي چند جانبه با محوريت کشاورزي در گيلان جستجو کرد.

او خاطرنشان کرد: تنوع محصولات کشاورزي گيلان در مناطق مختلف که قابليت گردشگري نيز در آن‌ها وجود دارد مي‌تواند زمينه‌ساز برنامه‌ريزي‌هاي مشترک ميان سازمان جهاد کشاورزي، اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري و ساير مجامع ذيربط باشد.

«روحي‌ماسوله» ادامه داد: بنابراين مي‌توان با توليد محصولات مختلف کشاورزي و فرآوري و عمل‌آوري آن با استفاده از شيوه‌هاي سنتي و صنعتي متناسب با ذائقه‌هاي مختلف مردم به ويژه گردشگران زمينه را براي ورود، حضور و اقامت گردشگران به ويژه در مناطق روستايي و عشايري استان فراهم کرد تا از اين طريق ضمن افزايش ارزش افزوده محصولات کشاورزي زمينه‌هاي ايجاد اشتغال پايدار روستايي و کشاورزي با ايجاد درآمد براي روستائيان و کشاورزان فراهم شود.

اين مقام مسوول در سازمان جهاد کشاورزي تصريح کرد: سازمان جهاد کشاورزي در سال‌هاي اخير سعي کرده است با برپايي و برگزاري جشنواره‌هاي موضوعي و محصولي در سطوح مختلف و در مناطق مستعد هر موضوع يا محصول و پرداختن به ابعاد پيراموني آن که عمدتا با همراهي و مشارکت سازمان ميراث‌فرهنگي گيلان همراه بوده، زمينه را براي تقويت باورهاي همگاني و تغيير در نگرش، بينش و رفتار حرفه‌اي کشاورزان و روستائيان گيلان فراهم کرده است.

او اضافه کرد: با توسعه اين‌گونه برنامه‌هاي علمي، فرهنگي و هنري ضمن بيان و انعکاس توانمندي‌ها و قابليت‌هاي کشاورزي گيلان به انعکاس قابليت‌هاي فرهنگي و هنري گيلان نيز توامان در راستاي جذب گردشگران و استمرار و پايداري توليد در بخش کشاورزي نيز پرداخته مي‌شود.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي گيلان گفت: برپايي جشنواره‌هايي نظير گل‌گاوزبان، فندق، بادام‌زميني، عسل و زيتون ضمن معرفي توانمندي‌هاي استان در بخش کشاورزي و معرفي محصولان شاخص استان با استفاده از ساز و آواز محلي،‌لافندبازي، نمايشگاه عرضه محصولات کشاورزي و صنايع‌دستي و پخت انواع غذاهاي سنتي و محلي در حاشيه برگزاري جشنواره‌ها نقش‌ موثري را در توسعه گردشگري و توريسم با تاکيد بر کشاورزي فراهم مي‌کند.
/117

امتیاز به خبر :