• پنجشنبه 08 خرداد 1399
  • 02:32

نمايشگاه دائمي صنايع دستي در اردکان افتتاح شد

نمايشگاه دائمي صنايع دستي در اردکان افتتاح شد
به گزارش ميراث آريا(chtn)و به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد؛ رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه گفت: صنايع دستي هر منطقه بخشي از فرهنگ آن منطقه است و در روند جهاني شدن که مهمترين چالش امروزه است ، توجه به جايگاه صنايع دستي مي تواند بخشي از حوزه فرهنگي جامعه را ماندگار سازد.

عزيزالله سيفي افزود: صنايع دستي در زندگي امروزي که امنيت روحي انسان ها را دستخوش تغييرات و تحولات جبران ناپذير مي کند ، جايگاه لطيفي دارد که پيام آور دوستي، عشق و معرفت است که بايد حتما به آن توجه خاص کرد.

وي اظهار داشت : صنايع دستي نماد هنرهاي اصيل ، بومي و مردمي هر کشور است که خلق آثار آنها ، ريشه عميق در اعتقادات ، باورها، آداب ، رسوم و سنن جوامع دارد و هنرمندان شهرستان اردکان نيز از اين قاعده مستثني نيستند.

وي در ادامه عملکرد اداره شهرستان اردکان را در زمينه ترويج و آموزش صنايع دستي مثبت ارزيابي کرد و تصريح کرد: در سال گذشته با پيگيري هاي به عمل آمده تعداد 412 نفر با برگزاري 34 دوره آموزشي در 13 رشته هنري آموزش ديده اند که 352 نفر از آنها موفق به دريافت مدرک هنري در زمنيه صنايع دستي از سازمان شده اند.

خاطر نشان کرد؛ در اين نمايشگاه 100 اثر از 30 هنرمند شهرستان اردکان در رشته هايي نظير زيورآلات محلي، لباس محلي، دارايي بافي، گليم بافي ، معرق کاري، مشبک کاري، حجم سازي چوبي، شيشه گري، نگار گري، تراش شيشه در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است.

ياد آور مي شود ؛ نمايشگاه فوق به صورت دائمي در کنار موزه رجال شهرستان اردکان و در خانه مرحوم آيت الله خاتمي بر پا شده است.

گفتني است: قدمت خانه مرحوم آيت الله خاتمي به دوران قاجار بر مي گردد و داراي اتاق هاي سه دري و پنج دري با شيشه هاي مشبک رنگي است. اين خانه قديمي در محله قديم چرخاب شهرستان اردکان واقع شده و از لحاظ تاريخي و فرهنگي داراي اهميت خاصي است./104
امتیاز به خبر :