• چهارشنبه 15 مرداد 1399
  • 03:44

واگذاري مجموعه باغ تاريخي پهلوان‌پور – مهريز به بخش خصوصي

به گزارش ميراث آريا (CHTN) و به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي‌، صنايع‌دستي و گردشگري، مديرعامل صندوق احيا و بهره‌برداري از اماکن تاريخي، با اشاره به امضاي اين قرارداد، گفت: مجموعه باغ تاريخي پهلوان‌پور که مشتمل بر باغ، کوشک، زمستان‌خانه، برج و بارو، رستوران‌ متل بر اساس مقررات، مرمت، احيا و آماده‌سازي خواهد شد. همچنين اردوگاه‌ جهانگردي نيز به‌عنوان يک مرکز سياحتي، اقامتي، پذيرايي و فرهنگي قوانين مرمت و آماده‌سازي خواهد شد.

"علي‌اصغر پرهيزگار"، تصريح کرد: مدت اين قرارداد 30 سال خواهد بود که حداکثر 3 سال براي مرمت، احيا و آماده‌سازي و تجهيز کل پروژه و 27 سال به بهره‌برداري اختصاص خواهد يافت.

وي افزود: مجموعه اعتبارات پيش‌بيني شده براي تبديل باغ تاريخي مهريز به يک مجموعه اقامتي، 2 ميليارد تومان برآورد شده است.

پرهيزگار با اشاره به وظايف صندوق احيا و بهره‌برداري از اماکن تاريخي در قرارداد مذکور تأکيد کرد: صندوق مکلف است که پس از امضاي اين قرارداد بناي تاريخي و زمينه‌هاي اختصاص يافته به اين پروژه را با تهديد حدود به بهره‌بردار تحويل دهد. همچنين طي مدت 30 روز از دريافت طرح‌ها صندوق بايد نظريه قطعي خود را در مورد طرح پيشنهادي اعلام کرده و در صورتي که اعلام نظريه صندوق بيش از 30 روز طول بکشد، مدت زمان بيش از 30 روز به مدت قرارداد اضافه خواهد شد.

وي با اشاره به وظايف بهره‌بردار مجموعه باغ تاريخي پهلوانپور – مهريز(يزد) گفت: بهره‌بردار مکلف است که تعهدات ناشي از اين قرارداد را با به کار بردن بهترين روش‌ها و اصول متداول فني و براساس استانداردهاي تخصصي و حرفه‌اي معمول و با نهايت مهارت و دقت انجام دهد. همچنين براساس اين قرارداد، بهره‌بردار مکلف است که برنامه‌ سازبندي مربوط به مرمت، احيا و آماده‌سازي و بهره‌برداري از محل تاريخي مذکور را به صندوق تسليم کند.

پرهيزگار تأکيد کرد: صندوق موظف است که نظارت بر تعمير و مرمت بنا در کل دوره قرار داد را اعمال کرده و در اسرع‌وقت راهنمايي و همکاري لازم را در اين ارتباط فراهم آورد.

وي افزود: در صورتي که بهره‌بردار در پايان مدت قرار داد يا تاريخ فسخ قرارداد اقدام به تخليه محل و تحويل آن نکند، صندوق علاوه بر ضبط اموال متعلق به بهره‌بردار، مستحق دريافت اجرت المثل معادل دو برابر آخرين مبلغ وجه بهره‌برداري براي هر ماه خواهد بود./102
امتیاز به خبر :